Olcsó, kevés benne a kalória és az emésztésnek is jót tesz: az alma egyáltalán nem unalmas
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Napi egy almával rengeteget tehetünk az egészségünkért, legalábbis a régiek esküdtek rá, hogy a lédús gyümölcsöt beiktatva étrendünkbe távol tarthatjuk az orvost.
Az alma a legnépszerűbb a gyümölcsök listáján, büszkén uralja az első helyet. A rózsavirágúak és a rózsafélék családjába tartozó csoda a világ minden táján megterem, több mint hétezer fajtája ismert, melyekből a legkedveltebbek a jonatán, a golden, a zöld alma, a gála és az idared, melyből a legfinomabb almás süteményeket készíthetjük.
Az alma kapcsán a legtöbbünknek a finom almás pite, esetleg az almás palacsinta jut eszébe, pedig ez a kiváló gyümölcs nem csak arra termett, hogy süteményeket készítsünk belőle, remekül alkalmazhatjuk saláták, levesek, köretek és egyéb finomságok formájában is. Az almát mégis magában a legjobb rágcsálni, hiszen így juttathatjuk szervezetünkbe azt a sok jót, amit ez a gyümölcs tartalmaz.
Mi mindenre jó az alma?
Húsa és héja is tele van értékes anyagokkal, tartalmaz C-vitamint, A-vitamint, B-komplex vitaminokat, kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot és kéntartalma is jelentős.
Salaktalanításra és fogyókúrába építve a legjobb táplálék, rostjai eltelítenek, és segítik az emésztést, kalóriatartalma alacsony, egy közepes alma 80 kcal. Csökkenti a vesekő- és a húgysavképződést, a természetgyógyászat köszvény ellen is hatásosnak tartja.
A gyümölcsben lévő ásványi anyagoknak köszönhetően az emésztőrendszer jó barátja. Az almában található pektin megkötheti a vastagbélben a rákkeltő anyagokat, ezért gátolhatja a bélrák kialakulását. A pektin segít kiüríteni a szervezetből az ólmot, higanyt és más mérgező nehézfémeket. Alacsony vércukorszint esetén is ajánlott fogyasztása, pótolja az ilyenkor szükséges glükózt.
Holland és skót orvosok által végzett kutatás szerint, a terhesség alatt a rendszeres almafogyasztás csökkenti a gyermekben az asztma kialakulását. Ezt a tanulmányt egy új is alátámasztja, miszerint annak, aki legalább heti öt almát elfogyaszt, jobban működik a tüdeje, szóval sokat tehetünk a légzőrendszerünk egészségéért is.
A rendszeres almafogyasztás erősíti és fehéríti a fogainkat, távol tartja a baktériumokat, csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának esélyét. Elménket is segít frissen tartani.
A szépségápolásban is hasznát vehetjük
A korpás fejbőr kellemetlen probléma, sok lehetőség közül válogathatunk, mivel kívánjuk felvenni ellene a harcot. Az egyik legjobb megoldás az almaecet, ami kíméletlenül elpusztítja a korpásodást okozó baktériumokat, elmulasztja a fejbőrviszketést és hajunk is fényesebb lesz tőle.
A bőrünket is érdemes almával kényeztetni, a gyümölcsből készült arcpakolás táplálja a bőrt, eltünteti az apró ráncokat hámlasztó hatása révén.
Az olyan régi mondások, mint a „mielőtt ágyba bújsz, egy alma, s az orvos koldulni megy” elgondolkodtatóak, hisz ez a gyümölcs tényleg lenyűgöző. Ropogtassuk magában, készítsünk belőle süteményt vagy egy különleges levest, fedezzük fel, miket főzhetünk belőle. Az alma finom, jól variálható, szervezetünk hű őre.
Fotó: Getty Images