10 élelmiszer, ami nyugtatja az égő gyomrot - Ezeket bátran fogyaszthatod
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Sokan küzdenek gyomorégéssel, ők havonta egyszer biztosan találkoznak a maró, savanyú érzéssel a torkukban.
Az égető fájdalom a szegycsont mögötti területen szokott jelentkezni a helytelen, rendszertelen táplálkozás következtében, de a stressz is hozzájárulhat, ahogyan bizonyos élelmiszerek fogyasztása is.
Mit tegyél, ha ég a gyomrod?
Gyógyszerek
A kellemetlen érzést különböző savlekötő tablettákkal lehet csökkenteni, illetve házi praktikák is bevethetőek, az egyik legismertebb megoldás a szódabikarbóna. A szódabikarbóna gyorsan hat, szinte a legtöbb háztartásban megtalálható. Gyomorégésnél 1 teáskanál szódabikarbonát 1 pohár hideg vízben kell elkeverni, majd meginni. Az íze borzalmas, de természetes módon szünteti meg a fájdalmat, azonban nem szabad gyakran fogyasztani. Érdemes tudni az esetleges hátrányait is, ezekről itt olvashatsz.
Megfelelő étrend
A panaszok megszűnéséhez fontos a kiegyensúlyozott, zsírszegény táplálkozás, kerüld a nassolást! Az étrendedbe iktass be minél több zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú ételt. Persze nem mindent szabad ilyenkor fogyasztani, a savasakat kerüld, a zöldségek közül a hagymát, erős paprikát, illetve a csípős fűszereket is mellőzd.
Könnyű vacsora
Az esti étkezésre különösen figyelj, ha hajlamos vagy a gyomorégésre, lehetőleg könnyű étel legyen a vacsorád, amelyből nem eszed túl magad. Étkezés után ne térj rögtön nyugovóra, mert a gyomorsav a nyelőcsőbe kerülhet és az nagyon kellemetlen tud lenni. Az ideális, ha a vacsora elfogyasztása után 2-3 óra múlva pihensz le.
Vezess naplót!
Érdemes naplót is vezetni, amelyben feljegyzed, melyik élelmiszerek váltják ki a gyomorsavat, így a jövőben sokkal könnyebb lesz megelőzni a problémát. Amennyiben a panaszok heti több alkalommal jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni, mert akár reflux betegség is kialakulhat.
A gyomorégést a megfelelő táplálkozással lehet megelőzni/enyhíteni, vannak olyan élelmiszerek, amelyek bátran fogyaszthatók.
Édeskömény
Gyógynövényként is szokták emlegetni, mivel szinte minden gyomor- és bélpanaszra hatásos, ráadásul még a leheletet is felfrissíti. Nyersen is lehet rágcsálni vagy salátákba is csempészhető, bár akkor kicsit intenzívebb a zamata. Gyomorégésre a legjobb, ha teát készítesz a magjából. A gyógyteához 2 teáskanálnyit kell leforrázni 2 deci forró vízzel, majd 10 percig állni hagyni, utána szűrd le és már ihatod is. Az édesköménytea enyhíti a gyomorégést és az emésztésnek is jót tesz.
Menta
A jellegzetes aromával bíró menta nagyon sokrétűen felhasználható, kiváló görcsoldó, antibakteriális gyógynövény. Bevethető emésztési, puffadásos és gyomorégési panaszok esetén. Néhány mentalevél elrágcsálása csillapítja az égető érzést.
Gyömbér
A gyömbér csökkenti a sav mennyiségét, valamint nyugtatja a gyomrot és jót tesz az emésztésnek. Gyomorégés esetén nyersen érdemes rágcsálni, de tea is készülhet belőle. A teát friss gyömbérből készítsd, körülbelül 1 teáskanálnyit reszelj le, majd forrázd le 2 deci vízzel, fedd le, 10 perc pihentetés után szűrd le és már ihatod is.
A gyömbért fűszerként is érdemes használni, kellemes, melengető zamata varázslatossá teszi az ételeket, ráadásul a szervezetbe juttathatod jótékony hatásait. A gyomor- és bélpanaszok kezelésére tökéletesen alkalmazható és az immunrendszert is erősíti.
Kamillatea
A kamilla az egyik legismertebb, legsokoldalúbban használható gyógynövény. A legjobb, ha minden étkezés után elkortyolsz 1 csésze kamillateát, nyugtatja a gyomrot, illetve gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatással is bír. A tea gyógyszertárakban és drogériákban beszerezhető, mindig a csomagoláson írtak szerint kell elkészíteni!
Tej
A tej azonnali, átmeneti enyhülést hoz a panaszok megjelenése esetén, ha a gyomorégést a nyelőcsövedben érzed, igyál 1 pohárral, de mindig sovány, zsírszegény terméket válassz.
Író
Visszatérő gyomorégésre az írókúrát szokták ajánlani, ami annyit jelent, hogy hosszabb ideig, mindennap ajánlott meginni 1 liter írót, így hatékonyan meg lehet szabadulni a panaszoktól.
Mandula
A mandula lúgosít, ezáltal segít a szervezet pH-szint egyensúlyának megtartásában, semlegesíti a nyelőcsőbe jutó savas anyagokat. A gyomorégésre hajlamosak napi 1 maréknyi mandulát rágcsáljanak el bátran.
Köretnek sült zöldségek
De nehogy az olajban sült finomságokra gondolj! A zöldségeket tepsiben pirítsd, legyen az burgonya, sárgarépa, tök, karfiol, brokkoli vagy cékla.
Tojás
A lágytojást is javasolni szokták a gyomorégéssel küzdőknek. A tápláló, vitaminokban bővelkedő tojásfehérjét különösen ajánlott ilyenkor fogyasztani.
Halak
Más húsokat is lehet fogyasztani, a lényeg, hogy sovány húst válassz. A hal nagyon egészséges, értékes tápanyagokkal van tele. Vacsorának -grillezve vagy párolva - remek választás.
Fotók: Getty Images