Ezért kell szaladnod a reggeli kávé után - avokádó, szilva és még egy csomó minden, ami segíti az emésztést
Ételek és italok, amelyektől kakilni és pisilni kell, és azok, amelyektől épp ellenkezőleg
Cikkek
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Mesés karácsonyi desszertek sütés nélkül: pofonegyszerűen készülnek
Ropogós
A 10 legjobb gasztrokönyv karácsonyra: ajándéknak is tökéletesek
Halászlé hal nélkül? Ünnepi klasszikus növényi alapon
Pillekönnyű habcsók datolyával és dióval: az ünnepi szezon kedvence lesz
Így készül a házi mályvacukor: forró csoki tetejére kötelező
Zserbópohárdesszert: ezzel nem megy el fél napod a konyhában
Vannak a világon témák, amik minden embert egyformán érdekelnek, még akkor is, ha soha nem ismernék be. Igen, az emésztésünkről lesz szó. Ha érdekel, hogy miért lesz olyan sietős a dolgod a reggeli kávé után, vagy miért kell szaladni, ha fűszeres ételt eszel, nos, itt a válasz.
A brokkolitól a banánig, a Fact Site összeszedte, hogy melyek azok az ételek és italok, amelyektől azonnal beindul az emésztésünk, és melyek azok, amelyek ezzel éppen ellentétes hatást váltanak ki. Sőt, még az is kiderül, hogy ez minek köszönhető. Rendkívül hasznos ismeretterjesztő cikk következik.
Ételek és italok, amiktől kakilni kell
Kávé
A kávé nagy koncentrációban tartalmaz koffeint, ami fokozza a perisztaltikát és javítja az emésztést. Tartalmaz ezen kívül még kolecisztokinint, ami szabályozza a bélmozgást.
Fotó: Shutterstock
Csípős, fűszeres ételek
Az erős paprika kapszaicint tartalmaz, ez az anyag pedig nemcsak a nyelvet, hanem a beleket is irritálja. Nem csoda, ha sürgőssé válik a dolgod egy jó tányér csípős étel után.
Szilva
A szilva egyrészt rendkívül gazdag élelmi rostokban, ezért, hogy is mondjuk, nagy tömegű székletet eredményez. Emellett szorbitolt is tartalmaz, ami egy természetes hashajtó. A szorbitol odavonzza a vizet a vastagbélbe, ami stimulálja a bélmozgást. A kettőnek együtt pedig ismert az eredménye.
Avokádó
Az avokádó szuperfegyvere a magnézium, amiből jelentős mennyiséget tartalmaz ez a gyümölcs. A magnézium ellazítja az izmokat, és ugyanerre képes a belső izmokkal is, amitől javul a bélmozgás. Emellett odavonzza magához a vizet, ezzel lazítja a székletet.
Cukormentes cukorkák
A mesterséges édesítőszerek, mint például a maltitol, nagy mennyiségű vizet képesek a belekbe irányítani, és ezzel hasmenést kiváltani.
Tejtermékek
A nem savanyított tejtermékek laktózt, más néven tejcukrot tartalmaznak, ami az emberek többsége számára, a megfelelő enzim hiányában, emészthetetlen. Sajnos ez meglehetős gáztermelődéssel és hasmenéssel jár együtt, szóval a laktóz a laktózintoleranciában szenvedőknek nem az ideális, kíméletes hashajtó...
Gabonafélék
Ha gabonafélék fogyasztása után fáj a hasad, akkor gyanakodhatsz, hogy gluténérzékenységben szenvedsz. A gluténérzékenység egy autoimmun válasz, amely a vékonybelet támadja. Sajnos ennek fele se tréfa, mert a glutén az arra érzékenyeknél nemcsak hasmenést vált ki, hanem tartós károsodást is okozhat.
Bogyós gyümölcsök
A különböző bogyók rengeteg rostot tartalmaznak, ami növeli a széklet mennyiségét. Mindegy, hogy áfonya, ribizli, málna, vagy szamóca, a bogyóktól mindenképpen szaporábban szeded majd a lábad.
Brokkoli
Szintén egy roppant egészséges kakicsináló, ami a rosttartalmának a segítségével dolgozik. Ne félj tőle, a brokkoli után vécére menni jó dolog.
Zsíros ételek
Ha a zsíros ételek után hasmenésed támad, az nem jó jel. Utalhat például arra is, hogy nem működik rendesen az epehólyagod, ami a zsírok lebontásáért felelős epét termeli.
Kókuszolaj
A kókuszolaj a közepes szénláncú zsírok közé tartozik, amelyek egyébként roppant egészségesek, és sok vizet képesek eltárolni. Csakhogy, ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor ez a sok víz az emésztőrendszerben hasmenést eredményez.
Érett banán
A már-már barnába hajló, vagy még azon is túl lévő banán rengeteg oldható rostot tartalmaz, ami elősegíti a bélmozgást. Jó tudni, hogy a kemény banán viszont ezzel pont ellentétes hatást vált ki.
Ételek és italok, amiktől pisilni kell
Kávé
A kávéban lévő koffein csökkenti az agyban az ADH hormon jelenlétét, amitől a vese kevesebb vizet képes felszívni. Kevesebb víz a vesében = több pisi.
Alkohol
Az alkoholban lévő etanol szintén csökkenti az ADH hormon mennyiségét, csakúgy, mint a koffein. Tegyük hozzá, hogy a hat korsó sör, ami lecsúszik egy este, mennyiségileg szintén hozzájárul, hogy ne legyen nyugodt az estéd.
Fotó: Pixabay
Gyümöcslevek
A gyümölcslevekben található a szorbitol nevű, nem emészthető cukor, aminek vízhajtó hatása van. A szorbitol úgy működik, hogy a véráramból a belekbe vezeti a vizet, ráadásul a savas természete tovább képes sürgetni a dolgot.
Szénsavas italok
A kólától a pezsgőig a szénsavas italok irritációban tartják a húgyhólyagot, ezért érzi úgy az ember, hogy pisilni kell tőlük, de azonnal.
Víz
Nos, most megtudhatod, hogy miért kell pisilni a víztől. Ennek oka a sóhiány, de tényleg. A test sport közben, izzadáskor nátriumot veszít, aminek egyébként az lenne a szerepe, hogy a sejtek meg tudják tartani a vizet. A különféle sportitalok ezért sókat tartalmaznak, így a segítenek a víztartásban.
Paradicsom
A képlet egyszerű: a paradicsom savai irritálják a hólyagot.
Csokoládé
A csokitól ugyanazért kell pisilni, mint a kávétól: a magas koffeintartalom akadályozza a vesét, hogy megtartsa a vizet, emellett a beleket is irritálja.
És az ételek, amelyektől éppen hogy nem megy a dolog
Sajt
A magas zsír-, és alacsony rosttartalom lassítja a bélmozgást és az emésztést.
Vörös húsok
A magas fehérje-, és alacsony rosttartalom szintén székrekedést eredményezhet.
Fehér rizs
Mire a rizs fehér lesz, elveszíti az összes rosttartalmát, és éppen azokat a részeket, amiktől a rizs értékes élelmiszernek számítana. Rostok nélkül az emésztés is lassabb lesz, így előbb-utóbb jelentkeznek a gondok is.
Fotó: Pixabay
Fájdalomcsillapítók
Bizonyos fájdalomcsillapítók olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek a bélben lévő receptorokhoz is kapcsolódnak, vagyis ott is kifejtik a hatásukat, ez pedig lassabb perisztaltikát, és székrekedést okozhat.
Éretlen banán
Az a banán, ami még nem érett meg, sok keményítőt tartalmaz, és hát, a keményítőtől nemcsak a banán lesz kemény...
Túl sok rost
Habár a kevés rost emésztési gondokat okoz, a jóból is megárt a sok. Ha túl sok rostot fogyasztunk, túl sok munkára kényszerítjük az emésztőrendszerünket, ami szintén székrekedést eredményezhet. Próbáljuk megtalálni az egészséges egyensúlyt!