6 gyógytea, ha fogyni szeretnél: égetik a zsírt, és pozitívan hatnak a szervezetre
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Egy bögre tea a hideg napokon a testet-lelket felmelegíti, olykor gyógyszer a megfáradt, legyengült szervezetnek is.
A tea egyes országokban komoly hagyományokkal rendelkezik, míg máshol gyógyital formájában népszerű, vagy egyszerűen csak azért fogyasztják, mert szeretik az ízét. Télen inkább melegen, nyáron jegesen esik jól. A különböző teák közt találhatók gyógyteák is, amelyek kifejezetten a testi és lelki bajok enyhítését szolgálják. Vannak, melyeket immunerősítés céljából választ az ember, de találni nyugtató, gyulladáscsökkentő vagy emésztés javítására szolgáló fajtákat is.
Az év eleje sokaknál a megtisztulásról szól, ilyenkor kötelező a méregtelenítés vagy fogyókúra, persze ezen időszakra is találni teákat, gyógynövényeket, melyek segítenek beindítani a zsírégetést. Azt azonban fontos tisztázni, ezek az italok csak a folyamatot segítenek beindítani, nem garantálják a fogyást. A cél elérése érdekében ne drasztikus koplalásban gondolkodj, válts életmódot és törekedj az egészséges táplálkozásra. A gyógynövényteák hozzájárulnak a cél eléréséhez, van, amelyik vizelethajtó, míg más az anyagcserét gyorsítja fel.
Csalántea
Az ősi gyógynövény áldásos hatásairól ismert. Az egyik legjobb vértisztító, méregtelenítő növény, csökkenti a szervezetben a húgysav szintjét, ezért köszvény, ízületi gyulladások és reumatikus betegségek kezelésére is alkalmas. A csalántea vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, támogatja az anyagcserét, vizelethajtó, ezért fogyasztása alatt fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyál. A gyógytea tisztítja a májat és jó hatással van az emésztésre, fogyókúra idején különösen ajánlott. A teát éhgyomorra tanácsos fogyasztani, 1 bögre teához 2 teáskanál csalánlevelet forrázz le, majd fedd le 8 percre, szűrd le, és már kortyolhatod is.
Zöld tea
A test és a lélek gyógyitala, a hagyományos kínai és ajurvédikus orvoslásban is fontos szerepet tölt be, számos problémára ajánlott a fogyasztása. A tea antioxidáns hatású, kevesebb koffeint tartalmaz, mint a kávé, de ez is elegendő ahhoz, hogy éberséggel töltsön fel, serkenti az agyműködést. A tea legismertebb hatása, hogy stimulálja a zsírégetést, fokozza az anyagcserét. Az elkészítésénél mindig ügyelj rá, hogy ne forrázd a teát, kellemesen meleg vizet használj, 1 bögréhez 1 teáskanálnyi levelet adj, cukor hozzáadása nélkül fogyaszd.
Gyömbértea
Nyáron frissítő ital, télen melengető csoda, de fűszerként is használható a gyömbér. Frissen és őrölt formában is alkalmazható az egészséges gyógynövény, legismertebb pozitív tulajdonsága, hogy immunerősítő, légúti megbetegedéseknél csökkenti a panaszokat. Az aromában gazdag növényről érdemes még tudni, hogy emésztésjavító, csökkenti a puffadást és zsírégető hatással is rendelkezik. Tea készítésénél 1 bögréhez 1 teáskanálnyi frissen reszeltet adj. Friss gyömbérből készítve sokkal aromásabb a tea, forrázás után fedd le, és 5 percig hagyd állni. A teát citrommal, esetleg kevés mézzel ízesítheted.
Borsmentatea
Kellemes, enyhén mentolos aromája miatt nagyon kedvelt a frissítő tea, de azt sem szabad elfelejteni, hogy számos pozitív egészségügyi hatással is rendelkezik. Az ősi növény serkenti a véráramlást, csökkenti a fejfájást, segít megszabadulni a feszültségtől, antibakteriális, vírusölő, gyulladásgátló, a mentol miatt tisztítja a légutakat, nátha és influenza idején nagyon hasznos immunerősítő, és még a fogyást is támogatja. A tea kalóriamentes, hidegen is ajánlott a fogyasztása üdítőitalok helyett. A benne található összetevők szabályozzák az étvágyat, így nem fognak nassolási rohamok gyötörni. A készítésénél használhatsz filteres vagy szálas teát. Szálas esetében 1 bögréhez 1 teáskanálnyit forrázz le, lefedve hagyd állni néhány percig, de hűtve is ihatod.
Bodzatea
A bodza nem csak szörp formájában csodás, kellemes zamatú tea is készülhet belőle. A bodza a népgyógyászatban ősidők óta jelen van, áldásos hatásai közé sorolandó fertőtlenítő hatása, gyulladáscsökkentő, nem csak italként alkalmazható, külsőleg, borogatás formájában is érdemes kipróbálni. A bodza C-vitaminban gazdag, immunerősítő, nátha idején tisztítja a légutakat, szíverősítő, vizelethajtó hatása miatt segít beindítani a testsúly csökkentését. A tea fogyasztása forrázás után történik, 1 bögréhez 1 teáskanálnyit önts le, majd fedd le 5 percre.
Fehérakác-tea
Az illatos fehér akác jó tulajdonságai közé rengeteg minden tartozik. Az egyik legismertebb áldásos hatása, hogy csökkenti a gyomorsav termelését, ezért refluxbetegségre ajánlott a fogyasztása. Emiatt a tea étvágycsökkentő hatással is bír, plusz kiváló vizelethajtó. A tea készítése a szokásos módon történik, vagyis 1 bögre teához 1 teáskanálnyi fehér akácot forrázz le, hagyd állni 3 percig, majd idd meg.
Fotók: Getty Images