Öt alapmártás húsokhoz és zöldségekhez: minden ételt feldobnak
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A mártások világa színes, izgalmas, többféle szósz közül válogathatunk: hihetetlen, hogy egy mártás mennyit képes dobni egy egyszerű tésztán, sült húson vagy zöldségen.
Egy nagyon aranyos gasztrofilmben az egyik jelenetben a főszereplő felfedi, hogy séf akar lenni, mire beszélgetőtársa azt mondja neki, ahhoz, hogy a konyhában jól boldoguljon, kezdésnek az öt alapmártást kell megtanulnia. Van is egy mondás a séfek körében erről, a lényeg, hogy ezek ismeretében nem érhet minket váratlan helyzet a konyhában.
Természetesen sokkal több mártás ismert a gasztro világában, de van az a bizonyos bűvös ötös, amiket alapmártásként szoktak emlegetni, amit főzni szeretőknek illik ismerni, és ha már ismerik minden csínját-bínját a krémes-ízes csodáknak, akkor bátran lehet őket használni.
Az alapmártásokat szokták anyaszósznak is nevezni, ez annyit jelent, hogy ezekből a mártásokból újabb szószok készíthetőek, az alaprecepteken kicsit variálunk és máris kész egy újabb izgalmas mártás.
Besamel
A bársonyos tejmártás talán a legismertebb a palettán, ízes és krémes, sok étel készítésénél felhasználható, előnye még, hogy sajttal gazdagítva sajtmártást készíthetünk belőle, de még másféle szósz is kihozható belőle.
A besamel elkészítése nem nehéz: vajat olvasztunk, majd lisztet teszünk hozzá, zsemleszínű mártást készítünk, amihez tejet öntünk, sóval, borssal és szerecsendióval fűszerezzük, végül krémesre főzzük. A besamel remekül illik csőben sült ételekhez, gratinikhez, de a tepsiben készült fogásokat is nyakon önthetjük a szósszal. Nagyon jól passzol hozzá a sajt, ez a mártás a lasagne lelke, a francia és az olasz konyha előszeretettel használja.
Barnamártás
Az elkészítése kissé időigényes, sültekhez szokták ajánlani. Barnamártás készítésénél borjúcsonttal dolgozunk, amit hirtelen aranybarnára pirítunk, majd mikor megkapta a kellő színt, hagymával, zellerrel, sárga- és fehérrépával gazdagítjuk, fűszerezésnek kakukkfű, babérlevél, só és bors kerül bele. Vízzel felengedett paradicsompürével addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik, ez a folyamat 2-3 óra, de akár még több is lehet.
Sűrítés után rántást kap a mártás, összeforralás után átszűrjük, majd tálalhatjuk is a finom sültek mellé. Különösen vörös húsokhoz és libamájhoz ajánlott. A barnamártás is „anyaszósz”, borral gazdagítva Madeira mártás lesz belőle, de ha gomba is kerül bele, akkor barna gombamártásként szokták hívni. Itt találtok egy egyszerűsített barnamártás-receptet.
Paradicsommártás
Közel áll a szívemhez ez a mártás, a mamám sokszor készítette, húslevesben főtt hús és zöldségek mellé kínálta. Az elkészítése jóval könnyebb, mint a barnamártásé: hagymát, sárgarépát és zellert pirítunk, kevés lisztet hintünk rá, majd paradicsompürével és húsalaplével felöntjük, fűszerekből só, bors, kakukkfű és babérlevél kerül bele. A selymes mártás húsok és zöldségek mellé tökéletes, érdemes mutatós kiöntőben az asztalra tenni, hogy mindenki saját ízlésének megfelelően öntözze meg a tányérján lévő húst és zöldségeket a mártással.
Hollandi mártás
A hozzáértők mindig halak, spárga és a Benedict tojás mellé ajánlják. A mártás elkészítése kicsit trükkös, de egyáltalán nem nehéz. Vízgőz felett a tojások sárgáját vajjal és kevés tejszínnel addig keverjük, míg besűrűsödik. Ízesítésnél só-bors és friss citromlé kötelező, mindig melegen tálaljuk. Érdemes az egyszerűsített, turmixos módszert is kipróbálni.
Ha tárkonnyal, tárkonyecettel készül, Béarni mártásnak hívjuk, báránysülthöz ajánlott. Ha a hollandi mártásba parajpüré kerül, akkor Firenzei mártás, ha pedig blansírozott narancshéj és narancslé kerül bele, Máltai mártásként ismert.
Velouté
A francia konyha fehérmártása, ami majdnem úgy készül, mint a besamel, annyi a különbség, hogy a mártást tej helyett alaplével öntjük fel. Azt szokták tanácsolni, ha csirke mellé kerül a mártás, akkor csirke, ha sertés mellé, akkor sertés alaplevet használjunk. A fényes bársonyos mártás tovább gazdagítható, lehet belőle Velencei mártás, Auróra szósz és Supreme mártás is.
Fotó: Getty Images, Ács Bori/Sóbors