Így készül a tökéletes karácsonyi halászlé: van, ahol nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Nincs karácsony halászlé nélkül: most a szegedi változattal ismerkedhetsz meg.
Ha vegán karácsonyt tervezel, de ragaszkodsz a hagyományos ízekhez és ételekhez, akkor ez a halászlé nem fog csalódást okozni. Bár halat még távolról sem látott, az intenzíven paprikás és füstös aromájú étel mégis halízű. Ezt pedig a sushi egyik fő alapanyagaként is ismert nori algának köszönheti, amely kellemes halas jegyekkel látja el a vele készülő ételeket.
A vegán halászlé alapja a klasszikushoz hasonlóan egy gazdag hagymás-paprikás keverék, ezt egészíti ki a nori forrázata. Ha úgy jobban tetszik, az algát akár bele is főzheted a levesbe: azt viszont vedd figyelembe, hogy egészen sötét színe miatt az elkészült halászlének nem lesz annyira szép intenzív piros árnyalata.
Végül a pontot az i-re a halat helyettesítő padlizsánszeletek teszik fel, amelyeket lepirítva épp olyan textúrát kapsz, mintha pontypatkót fogyasztanál. És bár az íze nem hasonlít semmilyen halhoz, a pikáns, paprikás alapot kellemesen feldobja a kissé édeskés padlizsánhús.
A padlizsánokat mossuk meg, hosszanti irányban vágjunk belőlük ujjnyi vastag szeleteket, alakítsuk patkó formájúra, sózzuk, borsozzuk, és tegyük félre.
Egy közepes lábasban forraljunk enyhén sós vizet, és főzzük ki benne a gyufatésztát. Szűrjük le, locsoljuk meg kevés olajjal, fedjük le, és tegyük félre.
A norit forrázzuk le 500 ml vízzel, és hagyjuk ázni, amíg a hagymás alapot összekészítjük.
Egy nagyobb lábasban hevítsük fel az olajat, majd 4-5 perc alatt dinszteljük benne üvegesre a hagymát. Adjuk hozzá a fokhagymát, a kockákra vágott paradicsomot és paprikát, és együtt is pirítsuk még 5 percig.
Adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, kissé pirítsuk le, majd sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá az édes és a füstölt paprikát, majd öntsük fel a vízzel. A norit szűrjük le, és a folyadékot az erős paprikával együtt adjuk a leveshez. Forraljuk fel, és alacsony/közepes hőfokon főzzük 15 percig.
Közben a padlizsánszeletekről egy papírtörlővel itassuk fel a felesleges folyadékot, majd kevés olajon pirítsuk le mindkét oldalukat. Szedjük tányérra, és tegyük félre.
Tetszés szerint turmixoljuk le a levest, de akár meghagyhatjuk darabosan is, kanalazzuk tányérokba, adjuk hozzá a tésztát és a padlizsánszeleteket, és még forrón fogyasszuk.
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors
@sobors.hu