A kápia paprika csodálatos sütve: néhány trükk, amitől tökéletes lesz
Idén ősszel hihetetlenül harsánypiros, ropogós, mélyen édes kápia paprikákat lehet kapni a piacon nagyon olcsón, nem bírunk vele betelni
Az ajvár Szerbiában és Horvátországban is népszerű paprikakrém, amely kötelező kiegészítője egy jó csevapnak vagy pljeskavicának. A fűszerezése nincs túlgondolva, de a sült zöldségnek és fokhagymának köszönhetően egy ízekben gazdag kencét kapsz végeredményül, amit számtalan módon használhatsz fel.
Az ajvár alapja valamilyen édes piros paprika (és egyes receptváltozatokban padlizsán): mi most kápiát használtunk, de akár piros kaliforniai paprikát is választhatsz hozzá. A lényeg, hogy süsd jó puhára a zöldséget, a héját pedig szinte feketére, akkor lesz az igazi, és akkor kapja meg a kence a füstös aromát.
Ha kedveled a csípőset, bátran dolgozz a krémbe chilit is, ezt ízlés szerint adagold.
Melegítsük elő a sütőt 220 fokra, és béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral.
A paprikákat mossuk meg, majd töröljük szárazra. Tegyük egy tepsire, majd toljuk a sütőbe 20 percre. Fordítsuk meg őket, és toljuk vissza még 20 percre, míg kicsit megfeketedik a héjuk.
Tegyük a sült paprikákat egy tálba, majd fedjük le folpackkal. Hagyjuk így kihűlni, majd húzzuk le a héjukat és szedjük ki a magházukat.
Dobjuk a sült paprikát és a megpucolt fokhagymagerezdeket (és ha használunk, a karikákra vágott chilit) egy aprítógépbe. Indítsuk el a gépet, addig dolgoztassuk, míg egészen apróra nem vágja őket.
Adjuk hozzá az olívaolajat, az ecetet és a sót, majd dolgozzuk a kívánt állagúra, lehet egészen pürés vagy darabos is.
Öntsük az egészet egy lábasba, és alacsony lángon, gyöngyözve főzzük 30 percig, vagy míg kellően besűrűsödik. Közben párszor keverjük át, ne hagyjuk magára.
A friss, házi ajvár nagyjából 1 hétig áll el a hűtőben.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu