Kicsit szőrös, de illatos és nagyon finom: mit csinálj a birssel?

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A birs az ősz különleges gyümölcse, amelynek nem csak az íze egyedi, de számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre, a mai modern háztartások mégis méltánytalanul mellőzik. A vidéki udvarokban még fellelhetőek a birsalma és a birskörte fák, nagyanyáink birssajtot, lekvárt vagy befőttet készítettek belőle. Szeptember végétől-október elejétől a városi piacokon és a zöldségesnél is kapható, de sokan elmennek mellette, mert attól tartanak, a piheszőrös, kemény gyümölcsöt nehézkes felhasználni, pedig csak abban rejlik a titok, hogy ne nyersen akarjuk megenni, meg kell főzni vagy sütni.

A birset régóta fogyasztják emésztési panaszokra. Magas a rost- és ásványi anyag-, pektin-, C- és P-vitamin tartalma – utóbbi segíti az előbbi felszívódását és antioxidánsként lassítja az öregedési folyamatokat. A-, B1-, B2-, B3-, C- és E-vitamin forrásként is hasznos gyümölcs. Nem csak az emésztést, de a vérkeringést is serkenti, kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet, továbbá gyulladáscsökkentő és segít a méregtelenítésben is.

Vásárláskor kemény, sárga színű birset válasszunk, barnásra színeződött héjút és fonnyadtat semmiképp. A legjobb, ha kicsit a dér is megcsípte. A piheszőrős, sárga birs hetekig tárolható, a zöldes példányokat pedig utólag is lehet érlelni - a nagyi is ezt tette, amíg pedig be nem sárgultak, kellemes illatot árasztottak.

Fotó: Shutterstock

A piheszőröket felhasználás előtt papírtörlővel vagy egy leharcolt konyharuhával le tudjuk dörzsölni, a maradékot folyóvíz alatt lemoshatjuk. Pucoláskor kissé megszínezi a kezet. Akit ez zavar, az húzzon gumikesztyűt. Hámozás után felszelve távolítsuk el a magházat, és szeleteljük fel kisebb darabokra vagy gerezdekre - attól függően, mire szeretnénk használni.

Készíthetünk belőle birssajtot, lekvárt, befőttet, de használhatjuk olyan süteményekbe és desszertekbe is, amelyekbe máskor almát teszünk. Sőt, chutney vagy magyarosan csatni formájában a főételek, húsok mellé is adhatjuk.

Birsalmás morzsasüti

birsalmas-morzsasuti-receptkartya

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 2 darab birsalma
  • 70 gramm vaj
  • 8 evőkanál juharszirup
  • 250 mililiter almalé
  • 30 gramm barna cukor
  • 70 gramm liszt
  • 1 teáskanál fahéj
  • 1 evőkanál vaníliás cukor
  • 1 csipet
Recept idők

Elkészítés:

Pucold meg a birsalmákat, szeleteld fel őket kb. 1 centi vastag karikákra, amikből vágd ki a magházat.

Olvassz fel 20 gramm vajat, tedd bele a karikákra vágott birsalmát és a szeletek mindkét felét párold 2-2 percig. Add hozzá a juharszirupot, karamellizáld, majd és az almalével leöntve főzd 6-8 percig, amíg a birsszereletk puhák nem lesznek, ugyanakkor még nem esnek szét.

Tedd a birsszeleteket egy olyan serpenyőbe, amit a sütőben is használhatsz. (Ha nincs ilyened, megteszi bármilyen tortaforma is.)

Gyúrd össze a maradék 50 gramm vajat, a cukrot, a lisztet, a fahéjat, a csipet sót és a vaníliás cukrot. Csippents le belőle kisebb darabokat és morzsold az ujjad között a birsszeletekre. Süsd 180 fokon 25-30 percig.
Ezt is szeretjük