Puha, mennyei málnás banánkenyér: étcsokoládé olvad bele
A banánkenyér az egyik legjobb sütemény: alig van vele munka, egyszerű kevert tésztája van, napokig puha és rengetegféleképpen ízesíthető.
Ennél mutatósabb – és gazdagabb ízvilágú – banánkenyeret biztosan nem találsz. Rendelkezik a klasszikus változat minden jó tulajdonságával, de annál még többet nyújt: a felhasznált mogyoróvajnak és kakaónak köszönhetően ugyanis annyira szaftos és tartalmas, hogy nemcsak a vendégek előtt állja meg a helyét, de akár reggelire vagy tízóraira is beillik.
Ahhoz, hogy ezt a márványmintás csodát elkészítsd, csupán néhány extra percre lesz szükséged a hagyományoshoz képest. Mint minden banánkenyér esetében, itt is fontos, hogy érett banánt használj: az a gyümölcs is jöhet, amit már nem szívesen eszel meg, így maradékmentőnek is szuper. A banán nemcsak édesítő szerepet tölt be, de a tojást is kiváltja, a nagy mennyiségű mogyoróvajnak köszönhetően pedig egy csapásra az olajat is megspórolhatod.
Ehhez a banánkenyérhez másodlagos édesítőnek juharszirupot használtam, amit ha cukorral helyettesítesz, adj hozzá egy extra banánt is. Így lesz ugyanolyan szaftos a tészta.
A megadott mennyiségekhez egy 30x11 cm-es sütőforma szükséges.
Egy nagyobb tálban keverjük össze a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót.
Egy másik tálban villával törjük össze a banánokat, keverjük hozzá a mogyoróvajat, a juharszirupot, a növényi italt, a vaníliakivonatot és a citromlevet, majd keverjük a száraz hozzávalókhoz.
A kakaóport keverjük csomómentesre a növényi itallal és a juharsziruppal.
A tésztát osszuk két részre 60/40 százalákos arányban, és a kisebb részhez keverjük hozzá a kakaós keveréket és a csokichips kétharmadát. Béleljünk ki egy hosszúkás sütőformát sütőpapírral, és kanalazzuk bele a világos tészta felét. Jöhet rá a csokis tészta fele is, majd ismét egy réteg világos, és végül a csokis.
Egy késsel vagy hurkapálcával körkörös mozdulatokkal keverjünk néhányat a tésztán – így jön létre a márványminta, majd simítsuk el a felszínét, és szórjuk rá a maradék csokichipset.
Tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe, és süssük 50-55 percig. 45 percnél ellenőrizzük tűpróbával: ha viszonylag tisztán jön ki a tésztából a fogpiszkáló, akkor hamarosan elkészül. Fontos, hogy ne süssük túl, mert könnyen kiszárad.
Hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, és csak utána szeleteljük.
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors