Krémes kesusajt kevés hozzávalóból: fermentálással készül a sajtpótló

Kesusajt vegan c
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Egy szeletelhető és kenhető növényi sajtot mutatunk, ami néhány hozzávalóból, egyszerűen elkészíthető. Sajtimádók sem fognak benne csalódni!

Ez a vegán sajt-opció garantáltan le fog nyűgözni: gazdag sós, sajtos, umami ízvilága semmihez nem fogható. Ha csalódtál már a bolti vegán sajtokban, vagy régóta keresel egy igazán jó receptet, akkor ez neked szól.

Mindössze annyi a dolgod vele, hogy összekevered a hozzávalókat, majd 1-2 napig pihenteted a masszát, amíg a fermentáció végbemegy. Az elkészült kesusajtot formázhatod hagyományos kerek formájúra (ahogy a képeken is látható), de csinálhatsz rudat is belőle, ahogy a kecskesajtból szokás. Ezt követően még néhány óra pihentetés kell neki a hűtőben, és már eheted is az ízletes ételt. Kiváló hozzávaló szendvicsekhez, pizzákhoz, sajttálakhoz, de kenyérre kenve is mesés.

A fermentálással ráadásul értékes baktériumok képződnek, amelyek az emésztésednek is jót tesznek majd.

Fermentált kesusajt

Kesusajt vegan 1

Hozzávalók 12 szelethez

  • 200 g nyers kesudió
  • 2 ek szűretlen almaecet (az anyával)
  • 1 ek friss citromlé
  • 70 g kókuszolaj
  • 30 g sörélesztőpehely
  • 0.5 tk fokhagymagranulátum (nem friss!)
  • 1 tk
  • 3 ek víz
  • ízlés szerint fűszerek, aszalt paradicsom (opcionális)
Recept idők

Elkészítés:

A kesudiót áztassuk hideg vízbe egy éjszakára, vagy forrázzuk le forró vízzel, és áztassuk fél órát. 

Csöpögtessük le, tegyük a kesudiót egy aprítógépbe, és az almaecettel, a citromlével, az olajjal, a sörélesztővel, a fokhagymagranulátummal, a sóval és a vízzel pürésítsük homogén állagúvá.

Öntsük a keveréket egy légmentesen zárható befőttesüvegbe vagy edénybe, és minimum 16, maximum 48 órára tegyük meleg helyre. 

Nyáron a konyhapulton is maradhat, vagy kültéren, direkt napfénytől védett helyen is. Hűvösebb időben érdemes lehet nagyon alacsony hőfokra sütőbe tenni, vagy fűtőtest közelében tárolni.

A fermentálási folyamat után alaposan keverjük össze a hamis sajtot, és tetszés szerint adhatunk hozzá fűszereket, esetleg aszalt paradicsomot. Minimum 5 órára tegyük hűtőbe. Ez alatt a massza megkeményedik, és könnyen formázhatóvá válik: borítsuk az egészet egy sütőpapírra, és kézzel alakítsunk ki egy tetszőleges formát (kör vagy rúd alakút). Sütőpapírba csomagolva tegyük vissza a hűtőbe 3 órára, hogy megszilárduljon. 

Hűtőben tárolva 2 hétig fogyasztható.

Tipp: ne használj friss fokhagymát! A szobahőmérsékleten, több órán át olajban tárolt fokhagyma botulizmust okozhat!

Minél magasabb a hőmérséklet, annál kevesebb idő kell a fermentáláshoz. Sütőben vagy nyári időszakban 16-24 óra is elegendő, de hűvösebb lakásban több időre lehet szükség.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük