
Különleges flódniguba az ünnepi asztalra – Szikkadt kalácsból érdemes készíteni

Cikkek


Ropogósra sült sajtos krumpligolyó: könnyen elkészíthető finomság

Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós

Gyors, házi pesztós penne: tejszín teszi krémessé

Pihe-puha kókuszos muffin ropogós morzsával: gyerekjáték az elkészítése

Isteni finom tejszínes, gombás csirkemell: éttermi fogás otthon készítve

Tudod, mi volt Petőfi Sándor és Ady Endre kedvenc étele? Kvízünkben letesztelheted!

Karcsúsító avokádós tonhalsaláta: diéta alatt is jóllakhatsz vele
Még nem találkoztam olyan emberrel, akinek ne lett volna markáns véleménye a flódniról, bár ez most egy teljesen újragondolt verzió, adj neki egy esélyt.
Flódnit készíteni nem egyszerű, idő és türelem kell hozzá, épp ezért sokan nem is vállalkoznak a sütésére, inkább megveszik készen. A többféle töltelék összeállítása is időbe telik, de az igazi pepecs munka a tésztával van, amelyhez nagy precizitással kell gyúrni, nyújtani, majd pihentetni. Persze a végeredmény csodálatos, így érdemes nekiállni az ünnepekre.
A másik nagy ünnepi kedvenc a mákos és a diós guba, amit viszont már sokkal egyszerűbb elkészíteni, ehhez nem kell a tésztával bíbelődni, elég hozzá néhány szikkadt kifli.
Ezeknek az édességeknek a keveréke a flódniguba, amelyben a szeretett töltelékek megtalálhatók, de a tésztával nem kell bíbelődni, elég, ha van otthon szikkadt kalácsod. A metódus ugyanaz, mint a gubánál, annyi különbséggel, hogy a sütemény tetejére tojásfehérjehab kerül.
Flódniguba

Hozzávalók 6 adaghoz
- 100 gramm mák (darált)
- 200 gramm cukor
- 300 milliliter fehérbor
- 1 evőkanál baracklekvár
- 100 gramm dió (darált)
- 3 darab alma
- ízlés szerint fahéj
- 1 darab kalács (szikkadt)
- 450 milliliter tej
- 1 kávéskanál vaníliakivonat
- 1 evőkanál porcukor
- 2 darab tojásfehérje
- 50 gramm vaj
- 150 gramm szilvalekvár
Elkészítés:
Készítsük el a töltelékeket. A mákot egy lábasban keverjük el 10 deka cukorral, és öntsünk rá annyi bort, amennyi ellepi. Forraljuk fel, vegyük le a tűzről, és keverjük hozzá a baracklekvárt. A diós tölteléket is ugyanígy készítsük el, csak ne keverjünk hozzá lekvárt.
Az almákat hámozzuk meg, a magházukat vágjuk ki, és szeleteljük fel őket. Tegyük egy lábasba, öntsünk rá fél deci bort, egy kevés fahéjat, és pároljuk 5-6 percig. A levét szűrjük le, és tegyük félre. Ha túl sűrű a többi töltelék, kicsit öntsünk rá belőle.
A kalácsot szeleteljük fel, tegyük egy tálba.
A tejet melegítsük fel, adjuk hozzá a porcukrot és a vaníliakivonatot, és közepes lángon várjuk meg, amíg felforr. Ekkor vegyük le a tűzről, és öntsük a kalácsokra úgy, hogy mindenhol érje őket a folyadék. Várjunk néhány percet, amíg megszívják magukat. Közben a tojásfehérjét verjük kemény habbá.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Egy jénait vajazzunk ki, majd fektessünk bele egy réteg kalácsot. Kenjük meg a mákos töltelékkel, majd jöhet a második réteg kalács, amelyet a diós töltelékkel kenjünk meg. Tegyünk rá még egy réteg kalácsot, erre fektessük az almaszeleteket, majd kenjük rá a szilvalekvárt. A tetejére jön a felvert tojáshab.
Süssük a gubát 15-20 percig, amíg a tojáshab szépen meg nem pirul a tetején.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors