Kolbászízű vegán szendvicskrém, ami a húsevőket is lenyűgözi: tele van egészséges magokkal
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Van egy nap az évben, amikor elhatározom, hogy vegetáriánus, sőt mi több, vegán leszek. Ez a nap a futóverseny napja, ahol a frissítőasztal roskadozik a szendvicsektől - de mindegyik vegetáriánus vagy vegán.
A különféle kencékkel le lehet venni a lábamról. Ezért nem tudok leszokni a pékárukról sem, mert mégiscsak finomabb ropogós kiflire kenni őket. Az örök kedvencem a hummusz, mindenfajta változatban és ízesítéssel. A trónról ugyan nem lehet letaszítani ezt az krémet, de vannak trónkövetelők. Érdekes, hogy ezek a riválisok is mind húsmentesek.
Vegán kolbászkrém?
Az ominózus "kolbászkrémmel" tavaly találkoztam először egy futóversenyen, és nagyon türtőztetnem kellett magamat, hogy abba tudjam hagyni az evését. Idén is futhattam ugyanezen a helyszínen, így megint végigettem a menüt. Sosem gondoltam volna, hogy magokból ennyiféle krém készíthető, amelyek ráadásul annyira ízletesek, hogy egyáltalán nem hiányzik belőlük a hús még egy húsevőnek sem. A szervezők ismét kitettek magukért az ételek terén is, a kolbászos kence nálam most is favorit volt.
Kolbászízű vegán szendvicskrém
Hozzávalók 4 személyre
- 40 gramm szezámmag (pirított)
- 40 gramm dió (pirított)
- 40 gramm napraforgómag (pirított)
- 20 gramm tökmag (pirított)
- 20 gramm lenmag ( pirított)
- 1 kávéskanál só
- 1 kávéskanál fűszerpaprika ( erős) vagy chili
- 1 kávéskanál füstölt, édes őrölt fűszerpaprika
- 1 csipet köménymag (őrölt)
- 1 csipet fokhagymapor
- 40 gramm kókuszzsír (felolvasztva)
- opcionális olívaolaj
Elkészítés:
A magokat elektromos vagy kézi darálóval daráljuk meg. Én szeretem, ha picit darabosabbak maradnak, de lehet egészen pépesre is készíteni. A magokat helyettesíthetük maglisztekkel is, de azokat is érdemes először megpirítani.
Fűszerezzük a masszánkat ízlés szerint, majd jól keverjük össze. A fűszerek mennyisége tényleg irányadó, aki csípősebben szereti, tegyen nyugodtan a chiliből többet, aki kevésbé sósan, az a sóból rakjon kevesebbet. A füstölt, édes fűszerpaprika a kolbászízért és -aromáért felel, de itt is érdemes az ízlésünkre hallgatni. A fokhagymapor helyett használhatunk zúzott fokhagymát is.
Miután a masszát jól összekevertük, olvasszuk fel a kókuszzsírt és adjuk hozzá. Ha kenhetőbb változatot szeretnénk, a kókuszzsír negyedét heylettesítsük olívaolajjal.
Ha hűtőben tartjuk a kencét, fogyasztás előtt negyed órával vegyük ki, mert a kókuszszír hidegen nem kenhető. Ha kiült az edény oldalára, csak keverjünk rajta egyet fogyasztás előtt.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors