Így lesz a legfinomabb a mamaféle krumplifőzelék – Selymes habarással készül
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Így készíts otthon dubaji pisztáciás csokit: gasztroajándéknak is tökéletes
Krémes, mexikói forró csoki: pikáns fűszer is kerül bele
Fűszeres narancslekvár: nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Ropogósra sült tört burgonya: parmezán pirul a tetején
Zselés szaloncukrokat teszteltünk: nem a legdrágább győzött
Nagy főzelékrajongó vagyok a nagymamámnak köszönhetően, aki mindig selymes, utánozhatatlan ízekkel készítette őket. Az egyik kedvencem a krumplifőzelék, amit a mai napig a mamám receptje alapján készítek.
Na jó, csak egy kicsit változtattam rajta. A mamám változatában a pirospaprika és a hagyma dominált, én azonban kicsit lágyítottam az ízeken, a főzelék textúráját selymesebb irányba vittem, amit tejjel és tejföllel értem el.
A selymes főzelék természetesen habarást is kap, lisztet és tejet keverek nagyon krémessé, amit utolsó mozzanatként adok az ételhez. Mivel a tej fontos résztvevője ennek a főzeléknek, 1 liter legyen kéznél, bár nem fogjuk az összeset felhasználni.
A habarás nagyon lényeges, ez liszttel történik, előfordulhat, hogy több kanállal kell belőle felhasználni, igazából ez már csak ízlés kérdése, ki hogy szereti. Az ízesítésnél használhatunk házi ételízesítő kockát, amit a krumpli főzővizéhez érdemes adni. Az elkészült krumplifőzelékhez fasírtot, pörköltet és rántott húst is kínálhatunk.
Krumplifőzelék
Hozzávalók 4 személyre
- 1 kilogramm krumpli
- 3 darab babérlevél
- só és bors ízlés szerint
- 140 gramm tejföl
- 1 liter tej
- 3 evőkanál liszt
Elkészítés:
A krumplit megpucoljuk, megmossuk, majd karikára vagy közepes méretű kockákra vágjuk. A burgonyákat nagy fazékba tesszük, annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, sóval, borssal és a babérlevéllel feltesszük főni.
Amíg a krumpli készül, a lisztet egy tálba adagoljuk, majd annyi tejet öntünk rá, amennyiből selymes, csomómentes habarást tudunk készíteni.
Miután a krumpli megpuhult, tejet öntünk a fazékba, körülbelül fél litert, attól függően, hogy a krumpli mennyire főtt szét - főzés közben látni fogjuk, hogy egy kicsit több vagy kevesebb kell. Gyakori kevergetés mellett olyan 4-5 perc múlva a tejföl is a fazékba kerül, keverjük el alaposan, majd 4-5 perc eltelte után a habarást is adjuk hozzá. Sűrűre, csomómentesre keverjük, megvárjuk, míg felforr, majd levesszük a tűzhelyről és tálalhatjuk.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors