Pihe-puha piskótatekercs, ahogy a nagyi csinálta – Így kell feltekerni a tésztát
A piskótatekercs baracklekvárral az igazi!
Az angoloknál csak Battenberg néven ismert sütemény elkészítéséhez szükségünk lesz némi rózsaszín vagy piros ételfestékre, baracklekvárra és egy csomag marcipánra is.
Az íze mellett a külleme is rendkívül csábító, úgyhogy ha egy igazán tavaszi hangulatú, üde és színes süteményt szeretnél készíteni, ez lehet az idei slágerdesszert.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra.
Ha van kéznél Battenberg-sütőforma, az a legszuperebb, de ha nincs, az sem baj, hiszen egy kis kreativitással ezt is áthidalhatjuk. Vegyünk elő egy 20x20 cm-es tepsit, amelybe készítsünk alufóliából elválasztó rekeszt, hogy kettéosszuk a tepsit.
Egy nagy tálban keverjük össze az összes hozzávalót, az ételfesték kivételével.
A kész tésztát felezzük meg, és az egyik felét öntsük bele az elválasztós tepsibe.
A másik feléhez adjuk hozzá az ételfestéket, ami paszta esetén az egész tubus lehet, de ha kis flakonos, folyékony festéket használunk, akkor abból elegendő lehet 1 kávés- vagy teáskanálnyi is.
Keverjük össze a tésztát az ételfestékkel, és ha szép rózsaszín lett a színe, öntsük bele a tepsi másik felébe.
Oszlassuk el a tésztákat a tepsiben, majd süssük meg az előmelegített sütőben, kb. 25-30 perc alatt. Az idő leteltével végezzünk tűpróbát.
A kész tésztát pihentessük a sütőn kívül kb. 15 percig, amíg enyhén elkezd hűlni, majd tegyük rácsra, amíg teljesen kihűl.
A süteményt ezután tegyük egy vágódeszkára, és mindegyik oldalát vágjuk le, hogy egyenes éleket kapjunk.
Ezután hosszában vágjuk ketté mindkét tésztát, hogy 2 darab rózsaszín és 2 sima piskótát kapjunk. A precizitás végett akár vonalzót is használhatunk hozzá. A cél, hogy tökéletes négyzet alapú hasábokat kapjunk, amelyből végül összeáll majd a torta.
Következő lépésként a baracklekvárt egy kisebb serpenyőben melegítsük fel.
A marcipán negyed részét porcukros felületen nyújtsuk ki egy 20x10 cm-es téglalappá.
A marcipán felületét kenjük meg a baracklekvárral, majd helyezzünk rá egymás mellé egy rózsaszín és egy sima piskótát. A tészták közepét kenjük meg lekvárral, hogy összetapadjanak. Ezt ismételjük meg még egyszer, piramisjellegben, hogy a képen látható mintát kapjuk.
A maradék marcipánt nyújtsuk ki 20x25 cm-es téglalappá. A piskótából összeállított sakktáblamintát kenjük meg körben a maradék lekvárral, majd óvatosan, egy sodrófa segítségével emeljük a kinyújtott marcipánt a süteményre. Simítsuk rá a piskóta tetejére és oldalaira, és a sarkokra is óvatosan nyomkodjuk rá. A felesleges, túllógó marcipánt vágjuk le a torta oldalától 1 cm távolságban. Ahol a marcipánszélek találkoznak, ott ujjakkal nyomkodjuk óvatosan össze.
Várjuk meg, amíg a baracklekvár egy picit meghűl, a torta ízei pedig összeérnek. Ezután óvatosan szeleteljük fel ízlés szerinti szeletekre, és már tálalhatjuk is.
Fotó forrása: Getty Images
@sobors.hu