Pillekönnyű túrós csiga úgy, ahogy a nagyi is készítette: a tölteléken nem érdemes spórolni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az édes túrós csiga tésztája puha és foszlós, a textúráját másnapra is megőrzi, ezért érdemes előző nap elkészíteni, hogy a reggeli kávé mellé legyen mit nassolni.
A leghíresebb kelt tésztás csiga a klasszikus kakaós, de népszerű még a diós, fahéjas, kókuszos finomság is. A kelt tésztás csigák töltelékével érdemes kísérletezni, rengetegféle izgalmas dologgal lehet különlegessé tenni a viszonylag egyszerű süteményt. A lágy tésztára kerülhet különlegesebb töltelék, ha azonban a hagyományos ízeket szereted jobban, válassz valami egyszerűbbet, ami nagyon jellemző a hazai konyhára, például túrót.
A túrós csiga régi nagy kedvenc, igazi nagyisütemény, amit mindig jó sok mazsolával készítenek. Mivel sokan nem szeretik a mazsolát, nyugodtan elhagyható. Hogy szaftosabb legyen a töltelék, érdemes vaníliás pudinggal elkeverve készíteni. Sütés előtt, ha szép pirosra szeretnéd, felvert tojássárgájával kend meg, ha inkább puhára készítenéd, akkor tejjel vagy olvasztott vajjal kend át a tekercseket.
Túrós csiga
Hozzávalók 18 darabhoz
A tésztához:
- 50 dekagramm liszt
- 2 evőkanál cukor
- 1 csomag (8 gramm) vaníliás cukor
- 3 deciliter tej (langyos)
- 1 darab tojás
- 5 dekagramm vaj
- 1 darab citrom reszelt héja
- 1 teáskanál cukor (az élesztőhöz)
- 25 gramm élesztő (friss)
A töltelékhez:
- 1 csomag vaníliás pudingpor
- 3 deciliter tej
- 3 evőkanál cukor
- 30 dekagramm túró
- 1 csomag (8 gramm) vaníliás cukor
A tészta kenéséhez:
- vaj, tej vagy tojássárgája
Tálalás:
- porcukor a szóráshoz
Elkészítés:
A tészta:
A lisztet szitáljuk keverőtálba.
A tejet öntsük keverőtálba, morzsoljuk bele az élesztőt és keverjük hozzá az 1 teáskanál cukrot, majd fedjük le és várjunk, amíg az élesztő felfut (körülbelül 5-8 perc).
A liszthez adjuk hozzá a puha vajat, a tojást, a felfuttatott élesztőt, a 2 evőkanál cukrot, a vaníliás cukrot, a citrom reszelt héját. Kezdjük el a kezünkkel (vagy géppel) egybedolgozni az alapanyagokat, ha gyúrás közben túl lágynak érződne a tészta, még lehet hozzá lisztet adagolni, a végeredmény fényes, nem ragadós tésztacipó, amit lefedve, meleg helyen 1 óráig kell keleszteni.
A töltelék:
A tejből 1 decilitert öntsünk keverőtálba, a maradék 2 deciliter tejet öntsük magas falú, közepes méretű lábasba. Kezdjük el felmelegíteni, közben a keverőtálban lévő tejbe szórjuk bele a cukrot, vaníliás cukrot és a vaníliás pudingport, keverjük csomómentesre, majd mikor a tűzhelyen lévő tej felforrt, a vaníliás pudingos tejet keverjük bele, majd alacsony láng felett, állandó keverés mellett főzzük sűrűre.
A langyosra hűlt pudingba keverjük bele a túrót.
Enyhén lisztezett felületen a megkelt tésztát nyújtsuk ki körülbelül 2 centiméter vékonyságúra, majd oszlassuk el rajta egyenletesen a tölteléket, a tésztát tekerjük fel szorosan. A tésztakígyót 2 ujjnyi vastagságú csigákra vágjuk fel, a csigákat fektessük sütőpapírral bélelt tepsire és 20-30 percig pihentessük. A tetejüket kenjük meg olvasztott vajjal, tejjel vagy felvert tojássárgájával.
A túrós csigákat 180 fokos előmelegített sütőben 25-35 percig süssük, amíg szép aranybarnára nem sülnek. Az elkészült finomságokat kínáljuk porcukorral meghintve.
Fotó: Getty Images