Nincs benne hús, mégis olyan ízes, mint egy húsleves: így készül a vegán alaplé
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Lehet egy húsmentes alaplé olyan ízes, mint egy húsleves? Néhány ázsiai alapanyag segítségével igen.
Bár én elkötelezett őszinte híve, sőt, függője vagyok minden húslevesnek, mégis nagyon felkeltette a kíváncsiságomat ez az "umami"-nak nevezett vegán alaplérecept, ami a Bon Appetit magazinban jelent meg. A miso pasztának - ami egy fermentált szójababból készülő mesés ízfokozó - már rég nagy rajongója voltam, ahogy a gombák levesre gyakorolt hatásáról is többször áradoztam már korábban. Így ez a gombából, misóból, zöldségekből és algalapokból álló alaplé szinte biztos sikernek tűnt. Aztán kipróbálta a receptet Mautner Zsófi is, aki odavolt érte, így én is belevágtam a kísérletezésbe.
Az eredeti módszer szerint meg kellene sütni az alapanyagokat főzés előtt, ezen mindenképp egyszerűsíteni szerettem volna, így egyszerűen csak körbepirítottam mindent. A szárított shiitake gombán túl adtam még hozzá egyszerű csiperkét is, valamint egy jó adag zöldséghulladékot, amit a fagyasztóban gyűjtögettem. Karfiol- és brokkoliszárat és kelkáposztaleveleket. További apró változtatásként a misót a végén kevertem csak bele, mert elméletileg a hőkezelés tönkreteszi a benne található csodálatos probiotikumokat.
Vegán alaplé
Hozzávalók 12 adaghoz
- 5 darab szárított shitake gomba
- 2 darab vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
- 1 kisebb darab zellergumó
- 2 darab petrezselyemgyökér
- 1 4 centis darab gyömbér
- 100 gramm algalap (kombu)
- 200 gramm csiperkegomba
- 2 evőkanál miso pasta
- 5 szem egész fekete bors
- babérlevél, kakukkfű
- 2 darab sárgarépa
Elkészítés:
A zöldségeket megpucoljuk és nagyobb darabokra vágjuk, a fokhagymát gerezdekre szedjük, de rajta hagyjuk a héját, a gyömbért hosszában kettészeljük. Egy nagy, tapadásmentes serpenyőt felhevítünk. Mindent - sűrűn kevergetve - körbepirítunk rajta úgy, hogy enyhe színt kapjon. Áttesszük egy lábosba, felöntjük 4 liter vízzel, hozzáadjuk a fűszereket, és nagyon alacsony lángon, félig lefedve másfél órát főzzük.
Leszűrjük. Zöldséglevesekhez, krémlevesekhez, ázsiai tésztalevesekhez alapnak használhatjuk, de bármilyen ragu, curry, főzelék felöntéséhez is szuper.
A miso pasztát a legvégén keverjük bele.
Fotók: Ács Bori/Sóbors