Így csökkentsd a paradicsom savasságát: 10 tipp, és nem okoz több gondot
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A paradicsom nem csak magában szerethető, rengetegféle izgalmas étel készülhet belőle, a gond csak az, hogy az érzékeny gyomrúak számára gyomorégést okozhat.
Az olasz és a magyar konyhában előkelő helyet foglal el a paradicsom, melyből ezernyi nemzeti klasszikus étel készülhet.
Hazánkban nagy kedvenc a paradicsomleves, paradicsomos káposzta, töltött paprika, de a paradicsomos tésztát is említhetném. Ha már paradicsom, akkor az olasz konyha gyöngyszemei sem maradhatnak ki. Legnagyobb büszkeségük a lasagne vagy a pizza, a tészta tetejére pedig hagyományosan paradicsomból készül a szósz. Persze ma már fehér mártást is lehet a pizzára kenni.
Sok családban hagyománya van a befőzésnek. Nyáron a lédús paradicsomot szokás üvegbe zárni, hisz ahogy már említettem, főzésnél nagyon hasznos alapanyag. A házi paradicsomlét vagy sűrített paradicsomot rengeteg ételben használhatod.
A lédús finomságból ízletes salátákat is gyárthatsz, a lecsó elképzelhetetlen nélküle, és ragukba is érdemes kockázni. A paradicsomtól tényleg minden finomabb, a gond csak az, hogy az érzékeny gyomrúak számára gyomorégést okozhat. A paradicsom nyersen édes, hő hatására azonban nincs menekvés, előjön a savassága, mely sokak gyomrának kellemetlen lehet. Az égő, maró érzés ellen különböző tablettákkal lehet védekezni, illetve egyszerű konyhai praktikákkal, melyekkel csökkentheted a paradicsom savasságát. Elmondjuk, mi milyen fortélyokat vetünk be a paradicsomos ételek készítésénél, hogy könnyebbek legyenek a gyomornak.
Cukor
Régi, bevált nagyipraktika a paradicsomos ételek megszelídítésére a cukor, melyet a leggyakrabban töltött paprika és paradicsomleves készítésénél használnak. A cukor adagolása mindig ízlés kérdése, sokak kezében rendesen meglódul az adagolókanál, ők az édes zamat elérése kedvéért is szórják a cukrot. Ha a savasság megszüntetése a cél, akkor 1-2 evőkanálnyi bőven elég.
Méz
A cukor helyett mézet is használhatsz a savasság csökkentésére. Ne használj belőle sokat, 1 evőkanálnyi bőven elég, hogy könnyebben fogadja az érzékeny gyomor a paradicsomos ételeket.
Figyelj a paradicsom fajtájára
Ha szereted a paradicsomot és a paradicsomos ételeket, ne adj’ isten, érzékeny is a gyomrod, akkor már kitapasztalhattad, hogy a paradicsomfajták választéka bőséges, érdemes édesebb típust választani. Ha színek szerint történik a szelektálás, akkor érdemes a sárgábbaknak bizalmat szavaznod, mivel édesebbek, jóval kevesebb a savtartalmuk, mint a pirosaknak.
Adj hozzá pluszzöldséget
A paradicsomos ételekben a savasság csökkentésére remek megoldás, ha a szószba valamilyen zöldséget is csempészel. Ilyen a krumpli, sárgarépa vagy a cukkini. A választott zöldségből 1 darabot tegyél a szószba, főzd bele, majd távolítsd el a pluszhozzávalót. A zöldségek magukba szívják a paradicsom savasságát.
Szódabikarbóna
Univerzális csodaszer, sütés és főzés során gyakran használják, hogy az érzékeny gyomrúak számára könnyebb legyen a fogás. Zsírosabb ételeknél is kipróbálhatod, nagyon keveset (késhegynyi) keverj a pörkölthöz, úgy sokkal gyomorbarátabb lesz. A szódabikarbóna a savasság csillapítására is szolgálhat, keverd a szószhoz, majd forrásnál akcióba lép a csodaszer.
Tejszín
Az elkészült szószhoz, a főzés végéhez közeledve, érdemes tejszínt adni. A tejterméktől finomabb és kellemesebb lesz a textúrája. Forrald egybe a tejszínt a mártással, így kevésbé lesz savas. Ez a megoldás besamelmártással és reszelt parmezán hozzáadásával is kipróbálható.
Pucold meg!
A paradicsom héjának eltávolítása nem úri hóbort. Sokan nem szeretik, ha az ételben van a kellemetlen darab, ezért döntenek a hámozás mellett. A másik tábor azért szabadul meg a héjától, mivel savas, így a készülő fogást kíméletesebben tudják kínálni, de ugyanígy a magokat is érdemes lehet kikanalazni.
Használj alaplét
Az alaplé aranyat ér a konyhában, pluszízekkel ruházza fel a készülő ételeket. Az aranyló lét paradicsomos ételeknél is alkalmazhatod, egyrészről a zamat kedvéért, másrészről az alaplé ellensúlyozza a paradicsom savasságát.
Ne főzd sokáig!
Pedig a jó paradicsomos raguknak kell az idő. A bolognai készítésénél is előírás, hogy sokáig főjön, ám ha nem adsz semmit a paradicsomhoz, akkor a főzési idővel kell trükközni. A paradicsomlét vagy passatát a végén keverd az ételhez, ne főzd sokáig, így lényegesebben gyomorbarátabb lesz.
Bazsalikom
A paradicsom és a bazsalikom jó barátok, kötelező őket házasítani, mivel remekül harmonizálnak. A bazsalikom enyhíti a savasságot, plusz friss illatot ad a mártásnak.
Fotók: Getty Images