Mi az a posírozás? Mutatjuk, mit érdemes így készíteni

Posírozás cover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Posírozás során gyöngyöző vízben, forráspont alatt készülnek az alapanyagok. Az eljárásnak köszönhetően az ételek sokkal ízletesebbek lesznek.

A posírozás annyit jelent, hogy gyöngyözve főzés. Érdemes így készíteni a szárnyasokat, halat, tojást, zöldségeket és gyümölcsöket is, mert sokkal jobb ízben élvezhetők, ráadásul zsírmentesen készíthetők el.

A konyhai technika során a lényeg, hogy az alapanyagok forráspont alatt készüljenek. Akkor megfelelő a folyadék hőmérséklete, ha kis buborékok keletkeznek az edény alján, de nem érik el a felszínt. Érdemes konyhai hőmérőt használni, az ideális hőfok 65-85°C között van.

Az alapanyagok intenzívebb ízűek lesznek, mintha megfőztük volna őket, és az állagukat is jobban megőrzik. A legfőbb cél itt az, hogy az adott alapanyag ízei ne oldódjanak ki a folyadékban, és ne főjön szét.

posirozas

Mikor kell a folyadékba helyezni az alapanyagokat?

Hideg és gyöngyöző vízben is indulhat a folyamat. Előbbi esetben az alapanyagok hőmérséklete folyamatosan emelkedik, így azok lassan melegednek, kíméletesen készülnek. Ez a posírozási módszer főképp olyan ételeknél alkalmazható, amelyek érzékenyek a hirtelen hőmérséklet-változásra, ilyen a hal és zöldségek. Így ezek egyben maradnak, nem esnek szét.

A gyöngyöző vízben történő posírozás során az alapanyagok meleg vízbe kerülnek, így gyorsabban kezdődik meg a hőkezelés. Ez a technika a csirkemell készítésénél ajánlott, mivel a gyors hőmérséklet-emelkedésnek köszönhetően sokkal ízletesebb lesz a hús.

posirozas2

Milyen folyadékban történjen a posírozás?

A leggyakrabban vízben posíroznak, amit különféle ízesítőkkel lehet megbolondítani. A víz mellett használhatsz alaplét (húsból, halból vagy zöldségből készültet), tejet, tejszínt, fehérbort vagy vörösbort. Halak posírozásánál a folyadékot érdemes citromlével vagy ecettel megbolondítani, mert úgy még finomabb és omlósabb lesz. Gyümölcsök gyöngyözve főzésénél jól jönnek a különlegesebb aromák, lehet az gyömbér, csillagánizs, fahéj vagy narancshéj.

Ha további technikák is érdekelnek, itt olvashatod el korábbi cikkünket.

Benedict tojás

benedict2

Hozzávalók 4 személyre

Alap:

  • 4 darab tojás
  • 1 evőkanál fehérborecet
  • 4 szelet sonka
  • 4 darab angol muffin

Hollandi mártás:

  • 4 darab tojássárgája
  • 1 teáskanál citromlé
  • 1 evőkanál dijoni mustár
  • 20 dekagramm olvasztott vaj
  • 1 csipet
  • 1 csipet bors
Recept idők

Elkészítés:

Hollandi mártás:

A tojássárgáját a citrom kifacsart levével, egy csipet sóval és borssal keverjük össze, majd vízgőz felett keverjük tovább, közben folyamatosan csurgassunk hozzá olvasztott vajat. A szép fényesre kevert, sűrű mártást vegyük le a gőzről, adjuk hozzá a mustárt, majd alaposan keverjük el a szószban.

Buggyantott tojás:

Egy nagyobb méretű lábasban forraljunk vizet. A vízbe tegyünk sót és egy evőkanál borecetet. Miután a víz felforrt, kicsit vegyük lejjebb a lángot, várjuk meg, hogy gyöngyözzön. A tojást üssük fel egy kis tálkában. Keverjünk örvényt a vízben, majd óvatosan engedjük a tojást a gyöngyöző vízbe, 4-8 perc alatt főzzük meg. Itt mutatunk még pár praktikát a buggyantott tojás készítésére.

Összeállítás:

Vágjuk fel az angol muffint, helyezzük rá a sonkát - ezt meg is lehet pirítani -, a buggyantott tojást, végül alaposan öntözzük meg a hollandi mártással. Ha olyan a kedvünk, zöldfűszerekkel is díszíthetjük a reggelit.

Fotók forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon