Ne öntsd ki a tészta főzővizét: mutatjuk, mire használhatod
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Rántott csirkemell hagymás bundában: ezután csak így készíted
Ropogós
Fűszeres sültpaprika-krémleves: pirítóssal kínálva könnyed ebéd
Kefires, áfonyás muffin: csak keverd egybe a hozzávalókat
Ízletes és krémes Stroganoff-csirke: vegyes gombával a legjobb
Égetett cukrot készítesz? Így tisztítsd meg utána a lábast
Tudod, mire használható a csicserikonzerv leve? Kvízünkből megtudhatod
Biztosan te is gondolkoztál már rajta, hogy mire tudnád még felhasználni a tészta főzővizét, azon kívül, hogy beleöntöd a lefolyóba. Cikkünkből most megtudhatod, hogy miként adhatsz a főzővíznek egy második életet.
A tészta főzővize, a maga nemes egyszerűségével, lényegében egy alaplékocka is lehetne. Persze nincs benne annyi íz, mint egy klasszikus zöldségleveskockában, viszont a benne rejlő keményítő mennyisége annál nagyobb érték.
Persze, joggal teheted most fel a kérdést, hogy akkor a konyhai keményítő helyett, minden alkalommal, ha sűrítésre lenne szükséged, le kell főznöd hozzá egy adag tésztát, hogy hozzájuss a keményítős léhez?
Erről szó sincs, csupán a pazarlás elkerülése végett érdemes egy lépéssel előre gondolkoznod, és a megfelelő formájában elraktározni a tészta főzéséből visszamaradt vizet. Így ugyanis később is felhasználhatod finom szószok és krémlevesek sűrítéséhez: erről ebben a cikkben olvashatsz bővebben.
Mutatjuk is, hogyan tárold a főzővizet, hogy sokáig a rendelkezésedre álljon!
Fagyaszd le a főzővizet!
Ha a főzővizet nem használod fel mind egyszerre, de nincs szíved hozzá, hogy kiöntsd a maradékot, akkor a legjobb, amit tehetsz vele, ha lefagyasztod.
Ennek a titka mindössze annyi, hogy akár több, akár kevesebb marad meg, mindig hagyd teljesen kihűlni a vizet! Ezután, ha megfontoltan és előrelátóan szeretnéd eltenni a főzővizet, porciózd ki jégkockatartóba, ami lehet akár műanyag, szilikon vagy előregyártott, nejlon jégkockatasak is.
A tárolóeszköz méretét a fagyasztódban rendelkezésre álló hely alapján válaszd ki!
Csak helytakarékosan!
Hogyha záros határidőn belül tervezed a felhasználását és műanyag vagy szilikonformában tetted be a fagyasztóba, akkor használhatod abból is, ám ha hosszabb ideig tartó tárolást tervezel, akkor érdemes a teljesen megfagyott formákat kinyomkodnod és egy visszazárható tasakba betenned, hogy ezzel is helyet spórolj meg.
És sose felejtsd el ráírni a tasakra, hogy mikor tetted el, mert ennek is van egy úgynevezett lejárati ideje, ami kb. 6 hónap.
Fotó forrása: Getty Images