Mi az a tempeh? Így használd a fehérjegazdag alapanyagot
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tempeh egy szójaalapú növényi élelmiszer, amelyet Indonéziában évszázadok óta fogyasztanak húshelyettesítőként. Ha kíváncsi vagy, hogy mire és hogyan használhatod, olvass tovább.
A tempeh egy szójaalapú növényi élelmiszer, vegetáriánusok és vegánok körében népszerű alapanyag, mivel teljes értékű fehérjeforrás, hiszen mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza. A tempeh egy egészséges és ízletes élelmiszer, amely majdnem minden diétába beilleszthető.
Mi az a tempeh?
A tempeh vagy tempe egy diós aromákkal rendelkező szójaalapú élelmiszer, amely első pillantásra leginkább egy babból készült tortaszeletre hasonlít. Indonéziában évszázadok óta fogyasztják, az elkészítése pedig nem is lehetne egyszerűbb: a szójababot részben megfőzik, majd fermentálják. Ez a fermentációs folyamat hozza létre a tempeh textúrájában megfigyelhető fehér színű anyagot, amely egyben összetartja a masszát.
A fermentáció, ahogy a legtöbb erjesztett zöldség vagy sajt esetében is, számos jótékony tulajdonsággal ruházza fel ezt a különleges élelmiszert: egyrészt értékes tápanyagokkal látja el, másrészt könnyebben emészthetővé teszi.
Megéri fogyasztani!
A tempeh kiváló B-vitamin-, vas-, kalcium- és rostforrás, a szójakészítményekhez hasonlóan extrém magas a fehérjetartalma (20 g fehérje 100 grammban!), és a húsoktól eltérően gyakori fogyasztása sem okoz magas koleszterinszintet. Ellenben védi a szívet, segít normál szinten tartani a vérnyomást, és még az inzulinrezisztencia kezelésében is hasznosnak mutatkozik.
Akárcsak a tofu, a tempeh is tartalmaz egy izoflavonoid nevű antioxidánst, amelyet fitoösztrogén néven ismerhetsz, és amely gyulladáscsökkentő, rákellenes hatásáról ismert, illetve ösztrogéndominancia esetében is hatásos lehet. A tempeh azért is kiváló növényi fehérjeforrás, mert a legtöbb hüvelyessel ellentétben nem okoz puffadást és gázképződést, sőt még irritábilisbél-szindróma (IBS) esetén is fogyasztható.
Így készítsd elő
A tempeh kissé keménynek és száraznak tűnhet, amikor kiveszed a csomagolásából, ez az állapot azonban már egy 10 perces hőkezeléssel is könnyedén megszüntethető. Szinte bármilyen formában elkészíthető, ahogy egy hússzelet is: jól állnak neki a fűszerek, a pácolás, kockázhatod, szeletelheted, sütheted és főzheted. Az extrém magas hőmérsékleten történő, bő olajban sütést azonban nem viseli jól, hiszen a hő hatására veszít antioxidáns-tartalmából.
Főként szendvicsek, hamburgerek, saláták és wokételek népszerű alapanyaga, de megfelelő páccal akár feltét is lehet a főételben.
Mikor ne fogyaszd?
Kerüld a tempeh és minden szójakészítmény fogyasztását, ha szójaallergiád van. Aggodalomra adhat okot az is, hogy a szója befolyásolja a pajzsmirigy működését, vagy az egyes pajzsmirigygyógyszerek felszívódását. A biztonság kedvéért konzultálj az orvosoddal a szójafogyasztásról, ha bármilyen pajzsmiriggyel kapcsolatos kezelésben részesülsz.
Fotók: Getty Images