8 étel, ami fiatalon tartja a májadat: fogyaszd őket gyakran
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Létezik néhány étel és ital, amelyek fogyasztása kifejezetten ajánlott a máj egészségének megőrzéséhez és az azt érintő betegségek leküzdéséhez. Mutatjuk is őket!
Nem is sejtjük, hogy a májunk mennyire fontos szervünk. Nemcsak a méreganyagokat szűri ki a vérünkből, de a megfelelő emésztésben és a vitaminok elraktározásában is szerepet játszik. Ahhoz azonban, hogy jól működjön, szüksége van egy kis támogatásra.
A máj az egyetlen olyan szervünk, amely képes regenerálódni, ehhez a folyamathoz azonban kiegyensúlyozott táplálkozás és összességében egészséges életvitel szükséges. A tápanyagok megfelelő kombinációja, mint amit például a mediterrán diéta – sok gyümölccsel, zöldséggel és sovány fehérjékkel – tud biztosítani, egy jó alap ahhoz, hogy egészségesen tartsd a májadat.
Kávé
Naponta egy csésze kávé nemcsak az ébredést könnyíti meg, de a májadra is pozitívan hat. A vizsgálatok alapján ugyanis csökkentheti a májenzimek szintjét, ami azt eredményezi, hogy enyhülnek a gyulladásos állapotok. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a kávét feketén, ne pedig cukorral és tejszínnel telepakolva idd.
Tea
Jó hír, ha tearajongó vagy, hogy kávé nélkül is élvezheted a koffein áldásos hatásait. A zöld tea fogyasztásának a kávéhoz hasonló hatásai vannak, sőt még a májrák kialakulásának a kockázatát is csökkenti.
Sovány fehérjék
A sovány fehérjék olyan élelmiszerek, amelyeknek magas a fehérjetartalmuk, de kevés zsír van bennük. A májunk egyik fontos feladata, hogy feldolgozza a fehérjéket, a zsírokat és a szénhidrátokat, hogy azokat a szervezetünk használni tudja. A legegészségesebb fehérjéket halakból és csirkéből tudod elfogyasztani, de ha nem eszel húst, akkor a lencse, a bab, az edamame bab, a tofu, a borsó vagy a diófélék is tökéletesek.
Olajbogyó és olívaolaj
Az olajbogyó és a belőle készült olaj a máj számára két nélkülözhetetlen tápanyagot is tartalmaz: ezek az antioxidánsok és az E-vitamin. Az olívaolaj nemcsak finom, de megemeli a jó koleszterinszintet, ezáltal csökkenti a zsírmáj kialakulásának a kockázatát. És még a szívednek is jót tesz!
Diófélék
A dióféléknek nemcsak magas a tápértékük, de nagy mennyiségű jó koleszterint és E-vitamint is tartalmaznak. Mindkettő segít megelőzni a zsírmáj kialakulását. Próbáld ezeket a magvakat beépíteni az étrendedbe: dió, mandula, erdei mogyoró, pisztácia, fenyőmag, tökmag.
Leveles zöldségek
Ebbe a csoportba az olyan zöldségek tartoznak, mint a spenót, a kelkáposzta, a fodros kel, a pak choi, a káposzta, a salátafélék vagy a mikrozöldek. Amellett, hogy ezeknek a növényeknek magas az antioxidáns-tartalmuk, sok K-vitamint is tartalmaznak. Ez utóbbi különösen fontos a májműködés szempontjából, hogy az elláthassa feladatát a vérrögképződés szabályozásában.
Bogyós gyümölcsök
Ezek a gyümölcsök magas antioxidáns-tartalmuk miatt hasznosak a máj – és az egész szervezet – számára. Az olyan erdei gyümölcsök, mint a vörös és fekete áfonya vagy a szeder, erős gyulladáscsökkentő hatásúak.
Zabpehely
Abban az esetben, ha krónikus májbetegséggel küzdesz, különösen fontos a rendszeres széklet. A székrekedéssel ugyanis olyan méreganyagok gyűlhetnek fel a szervezetedben, amelyek a rendszeres bélmozgással távoznának. A zab ellát nagy adag rosttal, amely nemcsak székletlazítóként működik, de a gyulladások kialakulását is segít megelőzni.
Fotók: Getty Images