8 magas fehérjetartalmú növény: felér egy proteinturmixszal, ha ezeket fogyasztod
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Régimódi fahéjas, szilvás pite: a vékony tésztán vastag töltelék terül el
Ropogós
Gyors saláta datolyaszilvával és dióval: könnyed fogás őszi köntösben
Egyszerű spenótos-ricottás tekercs: leveles tészta az alapja
Almás-fahéjas pirítós: meleg reggeli pillanatok alatt
Napindító brownie-s energiaszelet: sütés nélkül készül
Karamellizált hagymás marhaburger: a sütőben sül össze
Ezeket a növényeket fogyaszd, ha nem akarsz állandóan húst enni, tele vannak fehérjével, amely tápanyag nagyon fontos a szervezet megfelelő működéséhez.
Az általános vélekedéssel ellentétben nemcsak a húsok tartalmazzák a szükséges fehérjéket, hanem növényekkel is beviheted a létfontosságú tápanyagot.
Nem is gondolnád, hogy milyen sok egészséges zöldség, gyümölcs és gabonaféle vesz körül, amelyek egymással kombinálva, de akár önmagukban is kitesznek egy teljes értékű étkezést. A sok zöldség és gyümölcs fogyasztásának ráadásul megvan az az előnye, hogy az étrended így bővelkedni fog hasznos rostokban, amelyek serkenthetik az anyagcserédet, és észrevétlenül támogatnak a fölösleges kilók leadásában.
A fehérjék köztudottan a szervezet építőkövei: szükségünk van rájuk az izomszövet növekedéséhez és regenerálódásához, támogatják a hormonképzést, az enzimek előállítását, ugyanakkor az immunrendszer megfelelő működésében is kulcsszerepet játszanak. Létfontosságú tehát, hogy megfelelő mennyiségben fogyasszunk belőlük!
Tofu – a szójabab egyik sokoldalú származéka
A tofu kiváló fehérjeforrás, amely mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza. 100 grammban átlagosan 15 g fehérje van, emellett pedig az ásványianyag-tartalma sem elhanyagolandó: vas-, kalcium-, magnézium-, mangán-, foszfor-, réz- és cinkforrásként is fogyaszthatod.
Babfélék
A hüvelyesek családjából talán a bab jut elsőként eszünkbe, ha növényi fehérjékre gondolunk. Minden babféle bővelkedik fehérjében, azonban a kis szemű feketebab az összes társát lekörözi: 100 grammonkénti 20 grammos proteintartalmával még a csirkemellel is versenybe száll, ugyanakkor 8 g rostot és antioxidánsokat is tartalmaz, ami egy szuper tápláló és egészséges alapanyaggá teszi. Használd saláták vagy tésztafélék kiegészítőjeként, de sok ötletet meríthetsz a latin-amerikai konyhából is: tacót, wrapet is készíthetsz belőle.
Lencse
Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvendő lencse méltán foglal el előkelő helyet a hüvelyesek között. 100 grammonként 9 g fehérjét tartalmaz, emellett a babfélékhez hasonlóan viszonylag magas, 11 g rosttal is büszkélkedik. Apró szemei pedig főzésnél is hasznosnak bizonyulnak, hiszen ha rohanásban vagy, még az áztatást is kihagyhatod. Megéri nem csak szilveszterkor fogyasztani!
Csicseriborsó
Szerencsés vagy, ha imádod a hummuszt! A csicseriborsónak ugyanis nemcsak kimagasló fehérje- (20 g) és rosttartalma (17 g) lenyűgöző, de gazdag B1-, B6- és E-vitaminban, valamint folsavban, magnéziumban és cinkben is. Ráadásul még a glikémiás indexe is alacsony, mindössze 28.
És van egy szuper hírem! Nagyon sokrétűen felhasználható: nemcsak mártogatós, hanem falafel, curry és más ázsiai ételek alapanyaga is lehet.
Földimogyoró
A földimogyoró a hüvelyesek közt is kimagaslóan gazdag fehérjében, hiszen 100 grammjában 25 g található. A magokat fogyaszthatod rágcsálnivalóként, de mogyoróvajként is szuper választás, mivel ebben a formában többféle ételt is feldobhatsz vele. Ráadásul otthon is könnyedén, pillanatok alatt elkészítheted, csupán egy aprítógépre lesz hozzá szükséged.
Zab
A világ talán legkedveltebb és legsokoldalúbb gabonaféléje, ami 14 grammos fehérje- és 10 grammos rosttartalmával is egyedülállónak számít. Bátran fogyaszthatod lassan felszívódó szénhidrátként, ráadásul béta-glükán tartalma miatt még a rossz, LDL-koleszterint is csökkenti. És még gluténmentes is!
Quinoa
A quinoa amellett, hogy szuperélelmiszer, fehérjeforrásként is jeleskedik. 100 grammonként 14 g proteint tartalmaz, ami kimagasló a gabonafélék között. Bátran fogyaszd köretként, de főételként is megállja a helyét, hiszen magas A-, E- és B-vitamin-, valamint kalcium-, magnézium-, vas-, cink- és szeléntartalma miatt egy igazán tápláló fogás lehet.
Mandula
A földimogyoró mellett a mandula is remek fehérjeforrás, hiszen 21 grammot tartalmaz 100 grammonként. Mértékkel fogyasztva tökéletes nassolnivaló, mivel szintén magas E-vitamin- és telítetlenzsírsav-aránya miatt még a szívednek is jót tesz.
Fotók: Getty Images