Ezeket edd hasmenés idején – Ismerd meg a BRAT-módszert
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Hasmenés idején a legfontosabb irányelv, hogy egyszerű, fűszermentes ételeket fogyassz, és végig hidratált maradj!
Mindannyian tapasztaltuk már a hasmenés kellemetlen tüneteit, sőt, tulajdonképpen a legtöbb ember átesik rajta évente néhányszor.
Az okok között főként a túl fűszeres vagy megterhelő ételek, bakteriális fertőzés vagy vírusok szerepelnek, és az ez idő alatt elfogyasztott ételek és italok nagyban befolyásolják, hogy meddig húzódik a kellemetlen időszak. A jó hír, hogy létezik egy olyan csoportja az ételeknek, ami jótékony hatással van a szervezetre hasmenés idején, és amellett, hogy egyszerűek, fűszermentesek és könnyen emészthetők, segítenek fenntartani a szükséges energiaszintet ahhoz, hogy átvészeld ezt az időszakot.
A BRAT-diéta
A BRAT egy betűszó, amely az angol bananas (banán), rice (rizs), applesauce (almapüré) és toast (pirítós) szavak kezdőbetűiből épül fel.
- Banán. A gyümölcsben található keményítő segít felszívni a felesleges folyadékot a belekben, ezáltal hozzájárul a szilárdabb széklet kialakulásához. Emellett rengeteg káliumot tartalmaz, amely egy kulcsfontosságú elektrolit, és hasmenés idején gyorsan kiürül a szervezetből.
- Rizs. Könnyen emészthető élelmiszer, amely gyorsan feltölt energiával. Bár a barna változata az egészségesebb, hasmenés idején ragaszkodj a fehér, kevésbé rostos típusokhoz.
- Almapüré. Gyors és könnyen emészthető gyümölcspüré. Ellenőrizd, hogy biztosan cukormenteset válassz, mert hasmenés idején a cukor is ronthat a tüneteken.
- Pirítós. A pirított kenyeret könnyebb megemészteni, mint a simát, azonban itt is törekedj arra, hogy a teljes kiőrlésű helyett a legegyszerűbb fehéret válaszd.
A BRAT-diéta nyilvánvalóan nem a legtápanyagdúsabb, hiszen alig tartalmaz fehérjét, rostot és vitaminokat. Azonban nem is az a célja, hogy feltöltse a szervezetedet tápanyagokkal, hanem az, hogy minél előbb és hatékonyabban – lehetőleg 2-3 nap alatt – megszüntesse a hasmenést.
Kiegészítés a BRAT-diétához
Ha túl vagy az első, megterhelőbb néhány napon, és úgy érzed, hogy a szigorú diétát feldobnád néhány szintén nem túl megterhelő élelmiszerrel, akkor a következők mind szuper választások lehetnek:
- zabkása,
- gabonapehely,
- főtt vagy sült (sütőben és nem bő olajban!) krumpli,
- sós ropi vagy perec,
- párolt csirke bőre nélkül.
Emellett érdemes sok folyadékot is inni, főként víz formájában, de az elektrolittal dúsított italok is sokat segíthetnek a szervezeted regenerálódásában és hidratálásában.
A hasmenés utáni felépülés
A hasmenés tünetei rendszerint nemcsak a konkrét betegségre korlátozódnak, hanem magukba foglalják a felépülés időszakát is. Ilyenkor előfordulhat, hogy a tápanyaghiány miatt gyengébbnek érzed magad, és az emésztésed felborul. Sokat segítenek a sós ételek, hiszen a só segít stabil szinten tartani a szervezet folyadékszintjét.
Remek választás a már fent említett sós ropogtatnivalók mellett a klasszikus gyógyító húsleves vagy más könnyen emészthető, nem túl fűszeres levesek. Ugyanakkor fontos gondoskodni a probiotikumbevitelről is, amely segít helyreállítani az emésztésedet. A klasszikus joghurt és kefir mellett fogyassz fermentált zöldségeket is, és szükség szerint válaszd étrend-kiegészítők formájában is.
Ezeket mindenképp kerüld hasmenés idején
A gyors felépülést az is elősegíti, ha egyes ételeket messziről elkerülsz. Ezek közé tartoznak a:
- citrusfélék (narancs, grapefruit, citrom, lime),
- tej és más tejtermékek,
- olajban sült vagy zsíros ételek,
- fűszeres ételek,
- cukros ételek (ide tartoznak a mesterséges édesítőszerekkel készült ételek is!),
- kávé és koffeint tartalmazó ételek, italok,
- szénsavas üdítők,
- alkohol.
Fotók: Getty Images