9 étel, ami segíti a fogyást: ezekkel indítsd az új évet
Cikkek
Így készül a tökéletes karácsonyi halászlé - Tippek és a legjobb receptek egy csokorba gyűjtve
Mamaféle mézes krémes grízes töltelékkel: minél tovább áll, annál finomabb
Ropogós
Pihe-puha pisztáciás csiga: sok töltelék gazdagítja
Klasszikus német hússaláta: krémes feltét friss házi veknihez
Puha babapiskóta házilag, tojás nélkül: növényi étrendbe is beilleszthető
Ropogós, fahéjas almachips: air fryerben készül az egészséges nasi
Álompuha édesburgonyás gnocchi: nemcsak finom, de sok rost is van benne
Ezekkel az ételekkel anélkül adhatod le az ünnepek alatt felszedett kilókat, hogy különösebben megerőltetnéd magad: a magas rosttartalom a titkuk!
A szigorú fogyókúrák rövid távon működőképesek azáltal, hogy drasztikusan csökkentik az elfogyasztott táplálék mennyiségét, vagy teljesen megtiltják bizonyos élelmiszerek – szénhidrátok, zsírok, tejtermékek – fogyasztását.
Azonban épp a korlátozó jellegük miatt nem tarthatóak, és miután abbahagyod őket, szép lassan a leadott kilók is visszatérnek. Ezzel szemben, ha arra fókuszálsz, hogy minél több egészséges és teljes értékű élelmiszerrel gazdagítsd az étrendedet, akkor nem fogod azt érezni, hogy bármiről is lemondasz, és egy idő után már nem is fogod kívánni a kevésbé egészséges opciókat. Az alábbi élelmiszerekkel nem foghatsz mellé – az egészségednek és az általános közérzetednek is jót tesznek!
Gyümölcsök
Amellett, hogy tele vannak vitaminokkal és antioxidánsokkal, a gyümölcsök sok rostot is tartalmaznak. És bár sok esetben magas a cukor- és szénhidráttartalmuk, éppen a bennük lévő rostok – és persze a mértékletesség – segítenek abban, hogy a csokoládénál vagy egy adag chipsnél egészségesebb nassolnivalók legyenek.
Zöldségek
A gyümölcsökhöz hasonlóan a zöldségek – spenót, brokkoli, karfiol, kelbimbó, cukkini, borsó stb. – is a vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok egész arzenálját sorakoztatják fel, és persze a bennük található nagy mennyiségű rost által hamarabb jóllaksz, és a jóllakottság érzése hosszabb ideig megmarad. A gyümölcsökkel ellentétben kevés kalóriát tartalmaznak, ezért nagy részükből annyit ehetsz, amennyi csak beléd fér.
Teljes értékű gabonafélék
A zabpehely, a barna rizs, a quinoa, a köles vagy épp a bulgur tökéletes példák arra, hogyan gazdagíthatod teljes értékű gabonákkal az étrendedet. A rostok mellett sok fehérjét is tartalmaznak, így tartalmas köreteket, egytálételeket és kásákat készíthetsz belőlük. Fontos, hogy ne téveszd össze őket a finomított gabonafélékből készült kenyerekkel, pékárukkal és tésztákkal, mert nem azonos a tápértékük.
Hüvelyesek
Akár friss, szárított, fagyasztott vagy konzerves változatban fogyasztod, a borsó, a lencse és a babfélék okos választásnak számítanak. Egészséges opciók salátákhoz, főzelékekhez, ragukhoz vagy zöldségfasírtokhoz, és a húst is szuperül helyettesítheted velük, hiszen nagyon magas a fehérjetartalmuk.
Növényi olajok
Sütéshez, főzéshez és salátaöntethez állati zsír, vaj, tejföl, tejszín vagy majonéz helyett használj olíva-, napraforgó-, avokádó-, repce- vagy szőlőmagolajat. Ezek nagy mennyiségben tartalmaznak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat, amelyek támogatják a szív- és érrendszer egészségét, képesek csökkenteni a koleszterin szintjét, a vérnyomást és számos gyulladást a szervezetben.
Diófélék és olajos magvak
A dió, a mogyoró, a mandula, a pisztácia, a tökmag, a napraforgómag, a kendermag vagy épp a szezámmag finom és egészséges nassolnivalók akár önmagukban fogyasztod, akár salátába, fasírtba vagy a reggeli zabkásádra teszed. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalmukkal nemcsak a szívednek tesznek jót, de a bennük lévő rostok és jó zsírok a fogyásban is segítenek. Mivel magas a kalóriatartalmuk, ezért mértékkel fogyaszd, naponta kb. egy maréknyit.
Avokádó
Az avokádó okkal népszerű. Sok vitamint, ásványi anyagot, egészséges zsírokat és rostot tartalmaz – utóbbi kettő abban segít, hogy hosszabb időre kitartson a jóllakottság érzése. Mivel az érett avokádó kellemesen krémes, könnyen pürésíthető, sőt kenhető, ezért salátákban akár zsíros sajtok vagy majonéz helyett, de pirítóson vaj helyett is fogyaszthatod.
Sovány fehérjék
Idetartoznak az olyan fehérjeforrások, mint a tenger gyümölcsei, a szárnyasok (bőr nélkül), a tojás, a hüvelyesek és a tofu. Ezek az élelmiszerek nemcsak a jóllakottság érzését segítik elő, de az izomépítésben is hasznosíthatod anélkül, hogy felesleges kalóriákat vinnél be az extra zsírral, mint amit a marha- vagy a sertéshús biztosítana.
Kalciumban gazdag ételek
A kalcium nemcsak az erős csontokért és fogakért felel, de a fogyást is támogatja azáltal, hogy serkenti az anyagcserét. A tej, a zsírszegény joghurt és a túró mind remek forrásai, ha pedig nem eszel tejtermékeket, akkor a szójakészítmények, a mandula, a kókusz, a zab, a zöld levelesek és a brokkoli is nagy mennyiségben tartalmazzák.
Fotók: Getty Images