Segíti az emésztést és óvja a szívet: 5 érv a köles fogyasztása mellett
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A köles ősi gabona, gazdag B-vitamin-forrás, gluténmentes, és rengetegféle izgalmas finomság készülhet belőle.
A köles az egész világon ismert gabona, mely hazánkban nem mondható túl népszerűnek, pedig egészséges és ízletes étkek alkothatók belőle.
Az egészséges életmódhoz hozzátartozik a változatos étrend. Ezért is érdemes a kölesnek is esélyt adni, színesíteni vele a hétköznapokat. A gabona tápanyagtartalma rendkívüli, tele van kalciummal, magnéziummal, vassal, ezeken kívül fehérje- és rosttartalma is figyelemre méltó.
Rendszeres fogyasztása késlelteti az öregedési folyamatokat, gyulladáscsökkentő, erősíti az immunrendszert, ellenállóvá teszi a szervezetet, és az idegrendszerre is jó hatással van. Ha eddig távol tartottad a gabonát az étrendedtől, most adunk rá pár okot, hogy felfedezd, hisz csak jót teszel vele az egészségednek.
Fontos vitaminokban gazdag
A köles jelentős mennyiségben tartalmaz B2-, B3-, B6- és B5-vitamint. A B-vitaminok létfontosságú szerepet játszanak az egészség és a jó közérzet megőrzésében. Ezen vitaminok hatással vannak az energiaszintre, az agyműködésre és a sejtanyagcserére.
Támogatja az emésztést
A gabona jó hatással van a gyomor egészséges működésére. Magas rosttartalma miatt támogatja az emésztést, rendszeres fogyasztásával megelőzhető a székrekedés. A köles hozzájárul a bélrendszer egészségéhez, megszünteti a gázfelhalmozódást és a puffadást.
Segíti a fogyást
A köles kalóriatartalma alacsony, ezért diéta idején is tökéletes választás. Mivel a rosttartalma magas, ezért a teltségérzet fenntartásában segít, így támogatva a fogyást.
A szív barátja
A szív egészségének megőrzése érdekében nagyon ajánlott a köles fogyasztása. A gabona bővelkedik magnéziumban, ami a vérnyomás csökkentéséhez járul hozzá. Ehhez társul még a káliumtartalma is, mely szintén vérnyomáscsökkentő, értágító tulajdonsággal rendelkezik. Magas rosttartalma pedig alacsonyan tartja a koleszterinszintet, ami hatással van a szív egészségére.
Változatosan felhasználható
A köles izgalmas alapanyag, lehet belőle kása, saláta vagy köret. Bátran kipróbálhatod fasírtmasszába keverve, vagy gyümölcsökkel egybeforgatva, mézzel édesítve. A köles íze enyhén diós, jól fűszerezhető, édes és sós aromák is jól állnak neki, sokféleképpen felhasználható.
Hogy készítsük el?
A kölest a rizshez hasonlóan kell főzni. A gyors elkészítés érdekében érdemes a főzés előtt beáztatni a szemeket, illetve mivel van egy kesernyés alapíze, az áztatás azt is segít eltávolítani. Utána alaposan öblítsd át: ha sós köretként készíted, dinsztelj egy kis hagymát, erre dobd rá a kölest, keverd át, fűszerezd ízlés szerint, majd kétszeres mennyiségű vízben főzd puhára.
Köleskása
Hozzávalók 4 adaghoz
- 150 gramm köles
- 3 deciliter víz
- 1 csipet só
- 2 ek méz
- 0.5 kk fahéj
- 1 tk vaníliakivonat
- 0.5 darab biocitrom héja
- 2 deciliter tej
Elkészítés:
A kölest nagyon alaposan mossuk át, különben keserű lesz. Akkor jó, amikor a vize már tiszta, áttetsző. Akár be is lehet áztatni, majd cserélni rajta a vizet, amíg már nem zavaros.
A kölest tegyük fel a vízzel és egy csipet sóval a gáztűzhelyre. Kezdjük el melegíteni, közben kevergessük. Amikor a köles magába szívta a vizet, öntsük fel a tejjel. Adjuk hozzá a mézet, a vaníliát, a citromhéjat és a fahéjat. Folyamatos kevergetés mellett főzzük tovább, míg be nem sűrűsödik. Kóstoljuk meg, ha esetleg még nem puha a köles, öntsünk még rá egy kevés tejet.
Vegyük le a tűzről, osszuk szét négy kisebb tálka között. Tegyünk mindegyik tetejére lekvárt vagy gyümölcsöt, majd melegen vagy hidegen kínáljuk.
Fotók: Getty Images