Nem mindegy, milyen szénhidrátokat eszel, ha diétán vagy – Az alakod is meghálálja
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ahhoz, hogy a mérleg is kevesebbet mutasson, de a közérzeted is jó legyen és az erőnléted is megmaradjon, ügyesen kell egyensúlyozni a bevitt szénhidrát, fehérje és zsír aránya között.
Ahhoz, hogy a szervezeted megfelelően működjön, tápanyagokra és változatos, teljes értékű táplálkozásra van szüksége. A teljes értékű táplálkozás azt jelenti, hogy szénhidrátot, fehérjét és zsírt is be kell vinni a szervezetbe, de nem mindegy, milyen arányban. Ha bármelyiket drasztikusan megvonod, akkor a céljaidat sem éred el és az egészségedet is kockáztatod.
Hiába hangzik jól, a teljes szénhidrátmegvonás sem tesz jót az egészségednek. Lehet, az elején érzed eredményt, de a szervezeted nem kapja meg a megfelelő tápanyagokat és hiánybetegségek alakulnak ki. Nem beszélve arról, hogy elindulhat az úgynevezett jojo effektus, hiszen lelassul az emésztés, és ha kicsit több szénhidrátot eszel, máris szaladnak vissza a kilók.
Ha rendszeresen végzel valamilyen testmozgást, akkor a napi kalóriabeviteled 45-65 százalékát beviheted szénhidrátból, persze nem mindegy, milyet választasz. Az ajánlott szénhidrátbevitel függ a korodtól, az aktivitásodtól és attól, hogy nincs-e valami olyan betegséged, ami miatt figyelned kell, hány grammot eszel meg. Ilyen a cukorbetegség, ahol a maximális szénhidrátbevitel a fele az egészséges bevitelnek. Azt, hogy mennyi szénhidrátra van szüksége a szervezetednek, itt elolvashatod.
Fogyókúránál is kell a szénhidrát
Ha fogyókúrázol, akár 50 grammig is lemehetsz, de ilyenkor a hiányzó kalóriákat fehérjéből kell fedezned. Ettől függetlenül a teljes szénhidrátmegvonással többet ártasz, mint használsz, hiszen a kevés rostbevitel puffadással, lelassult emésztéssel és állandósuló éhségérzettel járhat. Ha edzel, észre fogod venni, hogy a nagyobb intenzitású edzések nem mennek majd úgy, mint szeretnéd. Indokolatlan fáradtság, ingerültség és depresszió is gyötörhet, ami hosszú távon felboríthatja a normál anyagcsere-folyamatokat.
Milyen szénhidrátot egyél?
A szénhidrátokból az úgynevezett összetett szénhidrátokat válaszd, amelyek - szemben az egyszerű szénhidrátokkal - lassan szívódnak fel, így fokozzák a teltségérzetet. A vércukorszintet is lassan viszik fel ezek az ételek, így nem leszel hirtelen éhes utánuk. Az összetett szénhidrátokat aztán glükózzá bontja a szervezet, amely aztán energiaként raktározódik az izmokban, energiát ad az agyad működéséhez és a testmozgáshoz, stabilizálja a vércukorszintet.
Nemcsak a kenyér- és gabonafélékben, hanem a tejben, joghurtban és a kefirben is van szénhidrát, valamint ne felejtsd el, hogy a gyümölcsök, gyümölcslevek és természetesen az édességek is szénhidrátforrások. Minden főétkezéshez egyél magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű gabonákból készült ételeket. Fogyassz tejterméket is, amely mellé nyugodtan ehetsz gyümölcsöt is. Érdemes naponta egy maroknyi olajos magvat, például mandulát fogyasztanod.
Fotó: Getty Images