Svéd fahéjas csiga: a kanelbullar foszlós és illatos
A svédek fahéjas briósa ízben és kinézetben is eltér kissé az itthon megszokottól, de legalább annyira finom és különleges.
Ez a fahéjas csiga nagyon puha, nagyon foszlós, és egészségesebb a hagyományos változatoknál. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a fehér helyett kókuszvirágcukor kerül bele (amely enyhén karamelles ízt ad a sütinek), ugyanakkor tejtermékek és tojás nélkül készül, így vegán is.
A töltelék is extrákkal egészül ki: a fahéjas-cukros keveréket darált dió gazdagítja, mellé pedig mazsolát vagy más tetszőleges aszalt gyümölcsöt is adhatsz. Ez a desszert finom és mutatós vendégváróként is helytáll, de a reggeli kávé mellé is aranyat ér.
Keverjünk el 2 teáskanál cukrot a langyos szójaitalban, majd morzsoljuk bele az élesztőt, és 10 percre tegyük félre felfutni.
Közben keverjük a liszthez a maradék cukrot, a sót, a fahéjat és a szerecsendiót, majd keverjük hozzá a felfutott élesztőt. Gyúrjuk össze, majd dagasszuk 10 percig, vagy amíg egy sima felületű, ruganyos tésztát nem kapunk.
Ekkor öntsük hozzá a felolvasztott, langyos vajalternatívát, és dolgozzuk bele. Formázzunk belőle gombócot, takarjuk le konyharuhával, és meleg helyen pihentessük 1 órát.
Közben készítsük el a tölteléket. Dolgozzuk egybe az összes hozzávalót, és tegyük félre.
Ha a tészta a duplájára nőtt, borítsuk lisztezett felületre, és nyújtsunk belőle 1 cm vékony téglalapot. Egyenletesen terítsük szét rajta a fahéjas tölteléket, majd a hosszabbik oldalak mentén csavarjuk fel. Vágjunk belőle egyforma vastag, kb. 3,5-4 cm-es szeleteket, és helyezzük őket sütőpapírral bélelt kerek tortaformába vagy hőálló edénybe úgy, hogy kitöltsék azt.
Takarjuk le, és pihentessük újabb 30 percig.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, a csigák tetejét kenjük be 1-2 evőkanál olvasztott vajalternatívával, és 30 perc alatt süssük aranybarnára. Tűpróbával ellenőrizzük. Kihűlés után fogyasszuk.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu