Puha, édes birsalmasajt házilag – Olyan lesz, mint a nagymamáé

birsalmasajt2
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Sokunknak a gyerekkora és a nagymamája jut eszébe, ha birsalmasajtot eszik, igazi nosztalgikus édesség ez.

A birsalmasajt nem tartozik a legnépszerűbb édességek közé, pedig az alapanyaga, a birsalma vagy birskörte ásványi anyagokban, vitaminokban és rostokban igen gazdag gyümölcs. Itt olvashatsz róla, miért érdemes fogyasztanod, de csak feldolgozva, nyersen nem ehető. A benne található pektinnek köszönhetően kitűnően zselésít, így lekvárt is főzhetsz belőle. Sült húsok mellé is teheted, nagyon jól illik az édes és a sós íz egymáshoz. 

A birsalmasajt hagyományokkal rendelkező édesség, egyes források szerint már a 17. században is készítették. Ahogy a sajtot is, a birsből készült édességet is tökéletesen tudod szeletelni. A recept alapvetően nagyon egyszerű, de időt kell hagyni, amíg kiszárad, és utána is körültekintően kell tárolnod. Arra figyelj, hogy bár becsomagolva kell tartani, ne fóliázd be túl hamar, mert ha nem szárad ki eléggé, akkor megromolhat, megpenészedhet.

Házi birsalmasajt

birsalmasajt

Hozzávalók 6 adaghoz

  • 1 kilogramm birsalma
  • 1 darab citrom leve
  • 400 gramm cukor
  • dió (opcionális)
Recept idők

Elkészítés:

A birsalmákat alaposan mossuk meg, a szőröket dörzsöljük le, majd negyedeljük fel. A magházat nyugodtan hagyjuk benne, könnyebb lesz puha, megfőtt állapotban eltávolítani. Tegyük egy nagy lábasba, és öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi. Közepes lángon addig főzzük, amíg megpuhul. Ha már puha, szűrjük le, és paradicsompasszírozóval passzírozzuk át, hogy a magháza és a héja ne kerüljön a pépbe.  

A citromlevet azonnal öntsük a péphez, majd az egészet tegyük vissza a lábasba, és a cukrot is hozzáadva folyamatosan keverve addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Ha ellenőrizni szeretnénk, akkor vegyünk ki a pépből egy kiskanálnyit, tegyük egy kistányérra, és ha megdermed, akkor jó is. 

Hűtsük szobahőmérsékletűre a pépet. Vegyünk elő egy őzgerincformát vagy kenyérformát, esetleg jénait. Béleljük ki folpackkal. Ha dióval készítjük, akkor szórjunk az aljára a magokból. Ezután kanalazzuk rá a birspépet.

Az edényeket tegyük száraz, hűvös helyre (a kamra tökéletesen megfelel), de hűtőbe ne tegyük. Hagyjuk 2-3 napot pihenni, hogy megszilárduljon. Ekkor borítsuk egy sütőpapírra, és vegyük le róla a folpackot. Pihentessük még egy hétig, néha forgassunk rajta egyet, hogy mindenhol kiszáradjon. 

Fotó: Sági Zsófia/Sóbors

Ezt is szeretjük