5 tipp, amitől igazán finom lesz a gulyásleves: fontos az alapanyagok minősége
A tartalmas, pirospaprikával fűszerezett, hússal, zöldségekkel és csipetkével gazdagított gulyásleves igazi hungarikum, amit az egész világon ismernek és szeretnek.
A legényfogó leves igazi régi kedvenc, mely háztartásonként máshogy készül. Sokan tárkonnyal fűszerezik, én azonban pikánsabban szeretem, amit a mustárral érek el. Persze nem mindegy, hogy milyen mustár megy a levesbe, fontos, hogy dijoni legyen.
A legényfogó leves eredetileg borjúhússal készül, ám csirkével vált ismertté. A konyhában nincsenek szabályok, tégy a fazékba, amit csak szeretnél. Csirke helyett disznócombot is kockázhatsz a hagymára, zöldborsó helyett pedig zöldbabbal is kipróbálhatod. A gombával is lehet játszani, én csiperkét használtam, de érdemes mixelni, lehet a fele laska is.
A sárgarépát és a fehérrépát mossuk meg és vágjuk fel tetszés szerint.
A gombát tisztítsuk meg, majd tetszés szerint daraboljuk fel.
A megtisztított hagymát vágjuk finomra, és kevés olajon dinszteljük üvegesre. Ezután a tetszés szerint kockákra vágott húst is keverjük hozzá, és gyakran kevergetve pirítsuk addig, amíg a hús színt kap (8-12 perc).
Amikor a hús színt kapott, a zöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zöldborsó) és a gombát is keverjük hozzá. Ezután forgassuk egybe a fűszerpaprikával, majd öntsük fel annyi vízzel, ami bőven ellepi, kb. 2 literrel.
A levest fűszerezzük sóval, borssal és babérlevéllel.
A tejfölt keverjük csomómentesre a mustárral és a liszttel együtt, közben a leves forró főzővizéből is adjunk hozzá (1-2 merőkanálnyit). Amikor a zöldségek és a hús is teljesen megpuhultak, akkor adjuk a leveshez a tejfölös keveréket, és rottyanásig főzzük.
Tálalásnál finomra aprított petrezselyemmel megszórva kínáljuk a levest.
Fotók: Botos Claudia/Sóbors
@sobors.hu