Édes chiliszósz ázsiai fogásokhoz: ezután nem veszel többé a boltból
Ha sok ázsiai ételt készítesz, akkor ennek az édes, pikáns szósznak nagy hasznát veszed: könnyen összedobhatod, és hosszú ideig eláll.
Sosem felejtem el, hogy életem első sushievése mekkora patáliába csapott át, ahogyan fennhangon fintorogni kezdtem az étel láttán. Szerencsére a helyzet azóta sokat javult, és nemcsak hogy megszerettem, de elkészíteni is megtanultam az egyik kedvencemet, a lazacos nigirit.
Noha a sushi készítéséhez komplett eszközparkot kínálnak az üzletek, a nigiri pont egyike azoknak, amihez nem kellenek különféle kiegészítők, csupán az alapanyagok minősége és az elkészítés módja fontos.
Azon áll vagy bukik ugyanis minden, hogy milyen lesz a rizs állaga és az íze, illetve hogy a hozzá készült rizsecetes-cukros szósz arányai stimmelnek-e.
A rizst mindenekelőtt alaposan ki kell mosni hideg víz alatt. Annyiszor kell átmosni, majd leönteni róla a zavaros, tejszerű vizet, amíg végül tiszta és áttetsző nem lesz.
Ekkor szűrjük le a rizst és tegyük egy konyharuhára, hogy minél jobban kiszáradjon.
Amíg a rizs szárad, készítsük el hozzá a titkos hozzávalót, ami majd összetapasztja egymással a parányi rizsszemeket.
Ehhez egy kisebb lábasba önstük bele a rizsecetet, adjuk hozzá a cukrot, majd a sót, és melegítsük fel egészen addig, amíg a cukor fel nem olvad benne. Ha kész, tegyük félre.
Főzzük meg a rizst. Öntsük bele a rizst egy közepes lábasba, majd adjunk hozzá kétszer annyi vizet, mint a rizs. Forraljuk fel, majd vegyük le a lángot takarékra és főzzük meg a rizst. A rizs főzési ideje kb. 15 perc. A sushirizs nem pergős állagúra fő, hanem kissé nyálkásra, ragadósra, és ez így van jól.
A tűzről levéve adjuk hozzá a korábban elkészített sushiecetet, és alaposan forgassuk át. Elsőre ne adjuk hozzá a rizshez az összes ecetet, inkább apránként adagoljuk, és kóstoljunk rá, hogy nehogy túl sós vagy ízetlen legyen a nigiri alapja.
A bekevert rizst tegyük félre 15 percre pihenni, ezalatt az ízek szépen össze tudnak benne érni.
Amikor elkészült a rizs és már formázható, készítsünk belőle kb. 6-7 cm hosszú és 3 cm széles, hosszúkás formákat, majd tegyük őket egy tányérra. Egy nigiri kb. 20-22 gramm, így ebből a mennyiségből kb. 16 db jön ki.
A lazacszeleteket vágjuk akkorára, hogy 1-1 szelet szépen letakarjon egy rizslabdát. Ha jól dolgoztunk, minden rizslabda tetejére jut egy szelet mennyei füstölt lazac.
Ezután tegyük be a hűtőbe 10-15 percre, majd tálalhatjuk is egy kis wasabival és az elmaradhatatlan szójaszósszal.
Fotó forrása: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors
@sobors.hu