Sushi-élmény algalapocskák és tekergetés nélkül - Készítsd el tálban!
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A sushi egy olyan étel, amitől többen ódzkodnak: sokan már a nyers hal gondolatától is hidegrázást kapnak. Pedig nem csak halas változatban készül, a zöldséges vagy éppen tojásos töltelékű tekercsek is nagyon népszerűek.
A bonyolult japán fogást otthon elkészíteni igazi kihívás, egytálételként viszont megúszható a tekergetés, bár valószínűleg egy japán szentségtörésnek nevezné a fogást.
Világéletemben odavoltam a japán konyháért, de az olcsóbb, bolti változatok sose adták vissza azt az ízvilágot, amit a kézzel készített, hagyományos sushi. Akármennyire is szeretek főzni, az algalapokkal való küzdelem gondolata már csírájában elfojtotta a sushikészítési ambícióimat.
A megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk
Aztán egyik nap, az Instagram böngészése közben egy fenomenális koncepciót fedeztem fel. Az ellenállhatatlan egytálételben minden benne volt, ami egy elsőrangú sushihoz kell: rizs, lazac és zöldségek.
Jobban belegondolva rájöttem, hogy a sushi-élményt nem feltétlenül maga az étel formája, hanem az íze adja. Az pedig, hogy melyik változatát esszük, mit sem változtat azon, hogy a világ egyik legínycsiklandóbb ételét fogyasztjuk, ami mellesleg szuper egészséges is, sőt, a fogyókúrázók is ehetik. Ráadásul mi magunk dönthetjük el, nyersen vagy sütve készítjük el hozzá a feltétet.
A jó sushi titka
Bár a sushi a hal miatt drága, van egy másik borzasztó fontos komponense, amit ha nem készítünk tökéletesen, ne várjunk sokat a végeredménytől. Ez pedig a sushi-rizs. Ez a legtöbb nagyáruházban kapható, és igaz, hogy drágább, mint a hétköznapokban használt társa, de ezen áll vagy bukik a sushi-tál sikere.
Nem kell különleges alkalomra várni, ha úgy érezzük, ízlelőbimbóink egy kis törődésre vágynak. Bármelyik hosszú nap végén jutalom ez a mennyei és egyszerű étel.
Fontos, hogy ha frissen vesszük a halat, akkor nagyon megbízható legyen a forrás, mirelitet ne használjunk. Ha valaki ódzkodik a nyers haltól, akkor füstölt tonhalat és lazacot is használhat.
Ha vendégeket várunk, biztosan lenyűgözzük a meghívottakat az alábbi fogással: a sushi mindenki szemében egy exkluzív, különleges ételnek számít, úgyhogy baráti vacsoracsatákon bátran vállaljuk be, nem okozunk vele csalódást.
Sushi-tál
Hozzávalók 2 adaghoz
- 150 gramm sushi-rizs
- 10 gramm cukor
- 2 evőkanál rizsecet
- 100 gramm tonhalfilé
- 1 darab nagyobb répa
- 4 evőkanál vörös káposzta
- 1 darab kisebb uborka
- 2 darab retek
- 1 evőkanál szójaszósz
- 1 evőkanál szezámmag
- 1 darab avokádó
- ízlés szerint gyömbér
- 1 teáskanál só
- opcionális citromlé
Elkészítés:
Tegyük a rizst egy lábasba, öntsünk rá 1,5-2 dl vizet, majd erős lángon forraljuk fel, egy-két percig hagyjuk rotyogni. Vegyük lejjebb a lángot, kb. 15 perc alatt készül el, ha a víz elfogy róla.
Mindeközben egy kisebb fazékban melegítsük össze a rizsecetet a cukorral és egy teáskanál sóval.
A megfőtt, tűzről levett rizshez keverjük hozzá az ecetes mixet, majd hagyjuk lefedve legalább 15 percig.
A nehezén túl is vagyunk: a továbbiakban csak a zöldségeket kell felszeletelni – minél vékonyabb, kisebb szeletekre, illetve reszeljünk le egy kis gyömbérdarabot is. Ízlés szerint grillezzük meg kevés vajon a tonhalat, vagy ha kész filét vettünk, locsoljuk meg pár csepp citromlével.
A tál összeállításához szedjünk egy adag rizst egy mélytányérba, majd gusztusosan halmozzuk rá a földi jókat. Végül öntsük nyakon az egészet szójaszósszal, szórjuk meg szezámmaggal, vegyük fel a kimonónkat, és érezzük át a japán életérzést!
Fotó: Getty Images/Shutterstock