Szilvalekváros gombóc, amihez nem kell nagymamának lenni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Nálunk is eljött az az időszak, amikor reggelől estig Padlást kell hallgatni, megy reggeli és vacsora közben, az úton mindenhová, sőt, már az se baj, ha nem megy, mert akkor is azt énekelik a gyerekek.
Mindenki tudja, akinek már volt szerencséje rongyosra hallgatni a Padlás dalait, hogy amikor ezredik alkalommal hangzik el a szilvás gombóc, óuóuóuóu, megkóstolható... akkor törvényszerűen szilvás gombócért kezdik el nyaggatni a gyerekei az embert, és ez így történt nálunk is.
Mivel szerintem szilvás gombócot gyártani, krumplis tésztát gyúrni, formázni öröm, és amúgy is rengeteg szilvalekvár van még a kamrában, nyilván neki is álltunk.
A krumplis tészta előnyei
A krumplis tészta elkészítése egyáltalán nem nehéz, nem kell pihentetni vagy keleszteni, az egyetlen bonyodalom benne a krumpli megfőzése, megpucolása és áttörése, de ez is inkább munka, mint művészet.
Szilvás gombócot csinálni igazi idegnyugtató, terápiás tevékenység vasárnap délutánra, viszont csak nagy mennyiségben éri meg csinálni. A rengeteg gombóchoz aztán érdemes áthívni a barátokat, vagy ha nem, betenni őket a fagyasztóba, és ínséges időkben párperces uzsonnát varázsolni belőlük.
Szilvalekváros gombóc
Hozzávalók 6 adaghoz
- 1 kilogramm krumpli
- 300 gramm liszt
- 1 darab tojás
- ízlés szerint só
- 300 gramm szilvalekvár
- 200 gramm zsemlemorzsa
- 2 evőkanál vaj
- ízlés szerint porcukor
Elkészítés:
A krumplit héjában megfőzzük, lehúzzuk a héját, még melegen áttörjük. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd belekeverjük a tojást, a lisztet és a sót. Összegyúrjuk. Ha kicsit ragacsos, adunk hozzá még egy pici lisztet.
Lisztezett deszkán fél centis vastagságúra nyújtjuk, és négyzeteket vágunk belőle. A négyzetek közepébe egy-egy kiskanálnyi lekvárt teszünk. A négyzetek sarkait összenyomkodjuk, majd gombóccá formáljuk.
Egy serpenyőben vajat olvasztunk, kevergetve aranyszínűre pirítjuk rajta a morzsát.
A gombócokat bő, forró, sós vízben főzzük, míg nem jönnek fel a víz tetejére. Szűrőkanállal kihalásszuk, és meghempergetjük a morzsában.
Fotók: Ács Bori/Sóbors