Tartalmas sült rizs tofuval pirítva: a nasi goreng indonéz egytálétel
Az egyszerű sült rizs, azaz nasi goreng az indonéz konyha egyik alapétele: most egy zöldséges-tofus változatot mutatunk.
A satay egy délkelet-ázsiai fogás, amely fűszeres, nyárson sült húst (többnyire csirkét) és a mellé kínált pikáns szószt jelenti. Húsmentes napokra azonban tofuból is elkészítheted, mellé pedig kötelező a mogyorószósz is. A tofu előkészítésére szánj időt: fontos, hogy felkockázás előtt tekerd konyharuhába vagy papírtörlőbe, és legalább 30 percig préseld. Így megszabadulhatsz a felesleges nedvességtől, és a tofu könnyebben magába szívja a fűszereket.
A nyársaknak az a legjobb, ha grillrácson sütöd őket, de annak hiányában (vagy télen) grillserpenyőben vagy sütőben is könnyen aranybarnára piríthatod. (Én is ez utóbbit választottam, és a nyársak tökéletesek lettek!) A mogyorószószból pedig ne spórold ki az ízesítőket: a fokhagyma, a lime, a szójaszósz és a gyömbér nélkül nem lesz igazán ütős az eredmény!
A tofuból alaposan nyomkodjuk ki a folyadékot, majd egy tiszta konyharuhával vagy papírtörlővel itassuk fel a felesleges nedvességet. Daraboljuk 1-1,5 cm-es kockákra, és tegyük egy tálba.
Egy tálkában keverjük össze a szójaszószt, juharszirupot, olívaolajat, fokhagymát, lime-ot és Srirachát, majd öntsük a tofura, és forgassuk össze. Fóliával takarjuk le, és legalább 2 órára (de maradhat egész éjszakára is) tegyük hűtőbe, hogy az ízek jól átjárják.
Szurkáljuk hurkapálcákra, és a nyársakat sorakoztassuk sütőpapírral bélelt tepsire. 180 fokon süssük őket 20 percig, félidőnél pedig forgassuk át a másik oldalukra.
Közben a szószhoz keverjünk össze minden hozzávalót egy kis tálkában, majd csurgassuk a megpirult nyársakra. Pirított szezámmaggal, friss korianderrel és tetszőleges párolt rizzsel fogyasszuk.
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors
@sobors.hu