Készíts házi zsemlemorzsát: a maradék pékárut új életre keltheted
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Így készíts otthon dubaji pisztáciás csokit: gasztroajándéknak is tökéletes
Krémes, mexikói forró csoki: pikáns fűszer is kerül bele
Fűszeres narancslekvár: nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Ropogósra sült tört burgonya: parmezán pirul a tetején
Zselés szaloncukrokat teszteltünk: nem a legdrágább győzött
Ne dobd ki a rád maradt kenyeret, zsemlét vagy kiflit, tökéletes házi morzsát készíthetsz belőlük.
A pazarlás nem erény, próbáld meg újrahasznosítani a rád maradt élelmiszereket, persze, ha már penészes, romlott a termék, akkor a kukában a helye.
A prézli fontos szerepet tölt be a magyar háztartásokban, a frissensültek ropogós ruhája, nincs nélküle rántott hús, gomba vagy épp karfiol. A boltok kínálata bőséges, ha zsemlemorzsáról van szó, többféle textúrában, világosabb és sötétebb színben is kapható. Olyan extra változatokkal is találkozni, mint a japán konyha gyöngyszeme, a panko, de a különböző fűszerekkel felturbózottakat is érdemes számításba venni.
A házi mindig finomabb!
Prézlit készíteni nem nehéz, megéri ráfordítani az időt, mert sokkal finomabb lesz, mint a boltban kapható morzsa. A nagymamák kifejezetten a megszáradt kenyeret ajánlják erre a célra.
Így vagy úgy, de biztosan mindenkivel előfordult már, hogy rámaradt a kenyér, kidobni pedig nem jó érzés, holott csak annyi a szépséghibája a pékárunak, hogy száraz, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne még hasznát venni. Összekockázva, pirítva kruton lehet belőle, amely krémlevesekhez kötelező, de bundás kenyér vagy melegszendvics formájában is felhasználható, a legjobb azonban, ha prézlit készítesz belőle.
Hogy készül a zsemlemorzsa?
Az első és legfontosabb lépés, hogy száraz pékáruval dolgozz. A legjobb, ha a zsemlét, kiflit vagy a kenyeret kisebb darabokra vágod, majd jól szellőző, száraz helyre teszed, úgy 1-2 nap alatt biztosan kiszárad. Ez azért fontos, mert ha hosszabb ideig szeretnéd tárolni a morzsát, nem fogy el rögtön, akkor ha nem elég száraz a termék, meg fog penészedni. A szárítást sütőben is végezheted.
A megszáradt pékárut sütőben vagy kenyérpirítóban is érdemes kicsit átpirítani, majd utána jöhet a morzsás állag kialakítása. Több technika közül válogathatsz: a legegyszerűbb, ha késes aprítógépben porrá őrlöd, de nagy lyukú reszelőn is lereszelheted a morzsának valót, eszközök hiányában pedig helyezd zacskóba a pékárut, majd nyújtófával vagy húsklopfolóval törd össze.
Ha pankomorzsát szeretnél készíteni, akkor durvább, szilánkosabb szemcséjű legyen a pékáru, ha pedig nagyon finom, már szinte lisztes állagot szeretnél elérni, akkor a lereszelt vagy darált morzsát szitáld át.
Tedd különlegesebbé
A frissensültek bundája akkor igazán ínycsiklandó, ha a zsemlemorzsa kap egy kis pluszt. Érdemes fűszerekkel keverni: használj fokhagymaport, hagymaport, őrölt borsot, Cayenne-borsot, füstölt paprikát, friss zöldfűszereket, például metélőhagymát, de magvak is kerülhetnek bele, lehet az tök-, szezámmag, mandulapehely, dió. Sőt még kókuszreszelékkel vagy reszelt parmezánnal dúsítva is kipróbálható.
Miért jobb a házi morzsa?
Ahhoz, hogy érezd a különbséget, először ki kell próbálnod. Nem csak ízben fogsz változást észlelni, a rántott hús és zöldségek sütésénél azt is tapasztalni fogod, hogy az olaj nem fog olyan gyorsan habzásnak indulni.
Ha pedig épp diétázol, de rántott húst ennél, a morzsát teljes kiőrlésű pékáruból is elkészítheted, bő olaj helyett pedig sütőben készítsd el a finomságot.
Az elkészült házi morzsát befőttesüvegben vagy jól zárható műanyag dobozban tárold.
Fotók: Getty Images