Nem mindegy, milyen hagyma kerül az ételbe – Mutatjuk, melyikbe mi való

hagymácskák
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Az egyik kedvenc főzési fázisom a hagymadinsztelés, ahogy elkezd sercegni a serpenyőben. A hagyma az alap, rengeteg étel elképzelhetetlen nélküle már az ősidők óta.

A legtöbbször használt hagyma a vöröshagyma, dinsztelve, sütve, gulyáslevesbe, pörköltbe kerül. Sütve sültek mellé kerül, gondoljunk csak a hagymás rostélyosra, de a hagymakarikát is ebből a fajtából készítik. 

A hagyma annyira természetes része a mindennapi életünknek, hogy nem is gondoljuk, mennyire egészséges. Kiváló C-vitaminforrás, elpusztítja a baktériumokat, csökkenti a vérnyomást és emésztést javító hatása is van. Persze a legritkább esetben harapunk bele úgy, mint egy almába, de egy finom libazsíros kenyér vékony karikákra vágott  lilahagymával például már jóval csábítóbb. 

A hagyma bizony csíp

A hagyma - színétől függetlenül - lehet nagyon vagy kevésbé csípős, a csípős már pucolásnál kifejti hatását, volt, hogy búvárszemüvegben voltam kénytelen dolgozni vele, ami amellett, hogy mulatságos, a legjobb megoldásnak bizonyult. A hagymából ugyanis, ahogy megsértjük, megvágjuk, olyan vegyületek szabadulnak fel, amelyek irritálnak és könnyeket csalnak a szemünkbe.

hagymusz

Meg lehet úszni könnyek nélkül?

Léteznek más praktikák is arra, hogy a hagymapucolás legalább egy kicsit könnymentes legyen, érdemes kipróbálni, hátha az egyik beválik. A legjobb, ha éles késsel vágjuk a hagymát, mert az éles kés kevésbé roncsol, mi pedig kevésbé fogunk könnyezni. Ugyan a hagyma papírzacskóban, sötét, hűvös helyen, de nem hűtőszekrényben érzi jól magát, pucolás előtt érdemes mégis betenni, mert a hidegben kevesebb szemet és nyálkahártyát irritáló anyag szabadul fel belőle. Ha a hagymát pucolás után, aprítás közben folyóvíz alatt tartjuk, akkor is kevésbé fogunk könnyezni. 

Mire kell figyelni?

A hagyma, ahogy már említettem, hűvös, sötét helyen áll el viszonylag sokáig. Ezért már a vásárlásnál ügyeljünk arra, hogy milyet választunk. A hagyma mindig legyen kemény, ha a száránál puha, akkor ne vegyük meg. Akkor is hagyjuk ott, ha a hagyma nedves vagy a héja nem fényes.

Anyukám szerint nyugodtan keverhetem a különféle hagymafajtákat az ételekben, de érdemes külön-külön is sorra venni, melyik fogásba melyik illik igazán. 

Hagymafajták

Vöröshagyma - Ezt a fajtát használjuk a leggyakrabban, pörköltek, levesek, az úgynevezett magyaros ételek alapja. A receptek is úgy kezdődnek, hogy "végy egy hagymát, vágd apróra/karikára és dinszteld/párold üvegesre" és így tovább. A vöröshagyma a nevét a vöröses héjáról kapta. Az egyik legerősebb, leginkább csípős fajta. A népi gyógyászatban köhögés, megfázás ellen is fogyasztják. 

Lilahagyma - Ez a hagyma picit kevésbé erős, mint a vörös, édeskésebb aromája van. A fent említett zsíroskenyér tökéletes párja, de salátákba, például görög salátába is ez dukál, valamint rengeteg krémnek ad finom ízt. Én sokszor használom fele-fele arányban a vörössel úgy, hogy a lilát később teszem az ételbe, de ez ízlés kérdése. 

vöröshagyma lilahagyma fehérhagyma

Fehérhagyma - Igazi ropogós, nem csípős, inkább édeskés hagymaféle. Wokos ételekbe szuperül illik, valamint karikára vágva hamburgerekbe is teszik. Miután nem annyira csípős, a többi hagymához képest alacsonyabb az antioxidáns tartalma. 

Mogyoróhagyma  vagy salottahagyma - Picit kisebb, mint a vöröshagyma, de általában ugyanolyan kerek és a héja is vöröses. Kevésbé csíp és kicsit édesebb is. Miután a vöröshagymánál kevésbé intenzívebb, salátákba, krémekhez illik. A hagymafélék családjának önálló tagja, először a francia gasztronómiában lett ismert. Gyógyhatása is kicsit más, mint a többi hagymáé, segíti az emésztést, kordában tartja a vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint nyugtatja az idegeket. 

Sonkahagyma - Hosszúkás alakú, kellemes ízű hagyma, jó választás azoknak, akik nem szeretik a csípőset. Mártásokhoz, salátákba tegyük, de főzéshez is használható, mert izgalmas ízű. A mogyoróhagymával néha össze szokták keverni. 

Póréhagyma - A piacokon és a boltokban egész évben kapható. Kiváló levesalapanyag, de rakott ételekbe vagy salátákba is előszeretettel teszik, de például ebben a kis lepénykében is finom. 

póréhagyma

Újhagyma - A tavasz első zöldsége, amely tulajdonképpen a vöröshagyma fiatalon. Egészségre gyakorolt hatása ugyanolyan, mint a vöröshagymáé, rengeteg vitamin és ásványi anyag található benne. Nyersen fogyasszuk, úgy a legegészségesebb. 

Fokhagyma - Az igazi gyógyító, úgynevezett természetes antibiotikum. Leveseket, halakat, pácokat ízesíthetünk vele. Akinek érzékeny a gyomra, nyersen inkább ne fogyassza. Kutatások bizonyítják, hogy a fokhagyma jó hatással van a vérnyomásra, csökkenti a koleszterinszintet, lassítja az érelmeszesedést. Nyersen fogyasztva, szétrágva a legegészségesebb, de persze így van a legkellemetlenebb illata is. Ha hőkezelés éri, akkor minél tovább főzzük, sütjük, annál kevesebb hatóanyag marad benne. 

Gyöngyhagyma - Legtöbbször savanyított állapotban találkozhatunk vele, amit pörköltök mellé is fogyaszthatunk, de ragukhoz keverve is illik. 

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon