Ezeket az ételeket kerüld, ha vigyázol az alakodra – Meglepően sok bennük a szénhidrát
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Biztosan te is kipróbáltál már különböző diétákat: talán mind közül a legnépszerűbb a szénhidrátcsökkentett vagy szénhidrátmentes táplálkozás, ettől várnak a legtöbben változást.
A fogyókúrás vagy életmódváltó tanácsok közül az egyik legnépszerűbb, amikor a szénhidrátot kell csökkenteni az étrendben, vagyis a tésztát és a pékárut gyakorlatilag száműzni kell. Az egyik legdivatosabb ezek közül a ketogén étrend, amely magas zsírbevitelt ír elő extrém alacsony szénhidrátbevitel mellé. A szénhidrát mennyiségének drasztikus csökkentése vagy megvonása biztosan súlycsökkentést eredményez, kérdés, hogy hosszú távon milyen hatást érsz el vele, hiszen a szervezetnek szüksége van rá, csak nem mindegy, melyik fajtájára.
Olyan ételeket érdemes választanod, amelyekben összetett, lassú felszívódású szénhidrátok vannak. Itt olvashatsz róla, melyeket fogyaszthatod akár diéta vagy életmódváltás alatt is. Ennek az ellenkezője a gyors felszívódású szénhidrát, amely vércukorszint-ingadozást okoz, ezáltal nagyon hamar éhes leszel tőle. Ezeket az ételeket inkább kerüld, mert hiába gondolod egészségesnek, a fogyásodat nem támogatják. Az sem mindegy, hogy reggel és este milyen típusú szénhidrátokat fogyasztasz, itt elolvashatod, miket egyél, hogy a fogyásod is beinduljon.
A szénhidrát tehát nem ellenség, csak okosan kell vele bánni. De nem csak a tészta vagy a fehér kenyér az, amelynek a fogyasztásával óvatosan kell bánni, összegyűjtöttünk más olyan ételeket, amelyekben több a szénhidrát, mint egy szelet teljes kiőrlésű kenyérben, és ezért oda kell rájuk figyelned.
Aszalt gyümölcsök
Az aszalt sárgabarack vagy füge jóval több szénhidrátot tartalmaz, mint a friss gyümölcsök. Mivel a cukor koncentráltan van benne, egy adag szárított gyümölcs szénhidráttartalma sokszorosa a frisseknek. 30 gramm aszalt sárgabarackkal (ami nagyjából 2 szem) 20 gramm szénhidrátot eszel meg.
Hüvelyesek
Habár a hüvelyesek kiváló növényi fehérjeforrások, de ezzel együtt a szénhidráttartalmuk is elég magas. Amikor csicseriborsóval vagy babbal dúsítod a salátádat, vedd figyelembe, hogy 60 gramm csicseriborsóval 22 gramm szénhidrátot veszel magadhoz.
Joghurt
A hozzáadott cukornak köszönhetően az édesített vagy gyümölcsös, vagy más módon ízesített fajták igazi szénhidrátbombák. Sajnos még a natúr joghurt is viszonylag szénhidrátdús. Ennek az az oka, hogy laktózt, vagyis a tejben természetesen előforduló cukrot tartalmaz.
Quinoa
A quinoa mag és nem gabonaféle. Ennek az amúgy superfoodnak hívott alapanyagnak nem alacsony a szénhidráttartalma. Valójában 60 gramm főtt quinoa körülbelül ugyanannyi szénhidrátot tartalmaz, mint ugyanennyi főtt tészta.
Banán
Bizonyos gyümölcsök kis adagban beleférnek az alacsony szénhidráttartalmú étrendbe, de a banán nem tartozik ezek közé. Ez a gyümölcs ugyanis tele van keményítővel. Egy közepes méretű banánban annyi szénhidrát van, mint 2 szelet kenyérben.
Mangó
Nem a banán az egyetlen gyümölcs, amely tele van szénhidráttal – a mangó is is ezek közé tartozik. Ha csökkenteni szeretnéd a szénhidrátbevitelt, akkor válassz mangó helyett málnát, amely nemcsak jóval kevesebb szénhidrátot, de kétszer annyi rostot is tartalmaz.
Gyümölcslé
Az aszalt gyümölcsökhöz hasonlóan a gyümölcslében is koncentráltan van jelen a gyümölcscukor. A 100 százalékos gyümölcslé ugyan vitamint is tartalmaz, de sajnos szénhidrátot is. A nem 100 százalékos fajták pedig még gazdagabbak szénhidrátban.
Barbecue vagy egyéb cukros szószok
Hiába eszel olyan egészséges, magas fehérjetartalmú ételeket, mint a csirke vagy a pulyka, ha cukros szószokkal öntöd nyakon őket. A legtöbb öntet, főleg a boltiak, tele vannak cukorral, így szénhidráttal is. A salátákra is inkább balzsamecetet és olívaolajat tegyél.
Gluténmentes kenyér vagy pékáru
Csak azért, mert egy csomagolt élelmiszer gluténmentes, még nem jelenti azt, hogy szénhidrátmentes. Sok gluténmentes kenyér burgonya- vagy tápiókakeményítőből készül, amelyek tele vannak szénhidráttal. Ezek helyett vásárolj alacsony szénhidráttartalmú lisztekből, például mandulalisztből készült termékeket.
Teljes kiőrlésű tortilla
Bár egy tortilla könnyebb, mint egy szelet kenyér, szénhidrátmennyiség szempontjából mégsem sokban különbözik tőle még akkor sem, ha teljes kiőrlésű fajtát választasz. Valójában a legtöbb tortilla több szénhidrátot tartalmaz, mint egy szelet teljes kiőrlésű kenyér.
Édesburgonya
Az édesburgonya valóban egészségesebb, mint a hagyományos krumpli, hiszen sok benne az A- és C-vitamin, kálium és rost. De ettől még nem lesz szénhidrátmentes, erre figyelj, amikor eszel belőle.
Fotó: Getty Images