Mi a különbség a pecsenye- és hízott libamáj között? Így bánj a luxus alapanyaggal
A magyar gasztronómia különlegessége az ízletes libamáj, amelyből fenséges fogások gyárthatók, ha jól készíted el.
Szent Márton fiatal kora óta nagylelkűségéről, segítőkészségéről volt híres. Támogatta a szegényeket és a betegeket, ezért az emberek sokra tartották, olyannyira, hogy püspökké akarták avatni. Csakhogy Márton ezt nem akarta, ezért elbújt egy ólban a ludak közt: a szárnyasok azonban elárulták gágogásukkal, így Mártonból püspök, később pedig szent lett. Miután előkerült az ólból, az emberek nagy lakomát rendeztek a tiszteletére, az asztalra libasült és bor került.
A régi időkben november 11. a tél kezdetét is jelentette, ilyenkor fejezték be a földeken a munkát. Márton-nap az adventi böjt előtti utolsó nap volt, és egyben a borászok ünnepe is. Ilyenkor ma is nagy lakomákat rendeznek, az asztalt libából készült fogások tarkítják, és persze bor is kerül a poharakba.
A régi mondás szerint, aki ilyenkor libát nem eszik, az bizony egész évben éhezik. A hagyományőrző családokban ilyenkor libasült, libaleves és persze libapástétom is készül. Érdemes hódolni a tradíciónak, elvégre libát nem mindennap eszik az ember, lepd meg valamilyen finomsággal a családot. Ilyen ez a krémes és ízletes kence is.
A májat tisztítsuk meg és vágjuk nagyobb darabokra.
A szalonnát vágjuk közepes kockákra, majd saját zsírján kezdjük el pirítani. Amikor a szalonna kissé megpirult, keverjük hozzá a finomra aprított hagymát, majd 2-3 perc múlva a májdarabokat is forgassuk hozzá.
Miközben pirul a máj, fűszerezzük sóval, borssal, chilipehellyel és majoránnával.
Amikor a máj már szép barna, és belül sem véres, keverjük hozzá a lisztet és öntsük fel tejjel, főzzük forrásig.
A vajat keverjük habosra.
A kihűlt májat villával vagy botmixerrel keverjük darabosra vagy simára, majd forgassuk egybe a vajjal. A kész finomságot tegyük csatos üvegbe vagy egy tálba, majd hideg helyen tároljuk a tálalásig.
Fotó: Getty Images
Olvasd el ezt is!