Így lesz tökéletes a grillezett lazac: annak is ízleni fog, aki nincs oda a halakért
Lazacot is érdemes grillezni, mert puha, omlós és nagyon egészséges, csak néhány egyszerű trükköt kell észben tartanod hozzá.
A lazacpástétom különlegességét az intenzív halíz tejszínnel és tojással történő lágyítása adja meg, ezt a kencét valójában főzött krémből nyerjük ki, gőzőlés során. A színét és az ízharmóniáját pedig a paprikamártással bolondíthatod meg még jobban.
No és persze mi mással is tálalhatnád, ha nem pár szelet friss bagettel?
A két piros paprikát – akár az otthoni gáztűzhely lángja felett is – grillezzük meg. Amikor a héja felpúposodik, el is készültünk vele.
Ezután pihentessük papírtörlőbe csomagolva a paprikákat, mert utána könnyebben le tudjuk húzni róluk a héjat.
A hámozást követően csumázzuk ki a paprikákat, és a tejszín felével pürésítsük le. Ha már szép, homogén állagú, öntsük fel a maradék tejszínnel, és botmixerrel turmixoljuk le az egészet.
A paprikapüré után jöhet a lazac feldolgozása. Kockázzuk fel a halat, tegyük a turmixgépbe, hintsük meg sóval és őrölt fehér borssal ízlés szerint, majd ezt a keveréket is pépesítsük.
Amíg a lazacpüré pihen, verjük fel a két tojást. Amint elkészültünk vele, öntsük hozzá a lazacos krémhez azokat is.
Ezután jön a java: a 200 ml tejszínt 4 részletben adagoljuk hozzá a krémhez, és minden újabb 50 ml után alaposan turmixoljuk le. Ha jól csináltuk a lépéseket, az utolsó 50 ml után már egy szép, letisztult, csomómentes krémünk lesz.
A következő lépés a krém kiporciózása. Ehhez vegyünk elő 4 kisebb formát, kerámia vagy fém is lehet, a lényeg, hogy hőálló legyen.
Kenjük ki őket vajjal, majd négy egyenlő részre osztva kanalazzuk bele a lazackrémet. Utána a sütőformákat helyezzük egy magasabb falú tepsibe (20x30 cm-es vagy annál nagyobb) úgy, hogy kényelmesen elférjenek egymás mellett.
Ha ezzel is elkészültünk, öntsük fel a tepsit vízzel úgy, hogy az a sütőformákat félig ellepje. Így fogunk tudni gőzfürdőt készíteni a pástétomhoz.
A tepsit helyezzük a sütő középső rácsára, mindössze 120 fokra. Ennél magasabb hőfokon túl gyorsan átsül és a pástétom elveszíti a lényegi értelmét.
Gőzfürdőben, kb. 25 perc alatt készül el a pástétom.
Félidőben mindenképpen ellenőrizzük majd a pástétomot, mert ha a tetején azt látjuk, hogy túl gyorsan pirul, le kell takarni egy alufóliával.
A tűpróbát itt is elvégezzük, igaz, ebben az esetben inkább egy fogpiszkálóval vagy hurkapálcával. Ha már nem ragad rá semmi, amikor kihúzzuk a formából, elkészültünk a pástétommal.
Amíg a pástétom hűl, fejezzük be a paprikamártást. Ehhez a két paradicsomot hasítsuk fel az egyik oldalán keresztirányban, és pár percre rakjuk lobogó, forró vízbe. Így könnyebben lejön majd a héja.
Ha megpucoltuk őket, vágjuk ki a magjukat, a paradicsomhúst pedig szeleteljük fel apró kockákra.
A paradicsomok után a még a pulton árválkodó két paprika sorsa is megpecsételődik: kicsumázás után apró kockákra kell őket vágni.
Amint ezzel is elkészültünk, tegyük fel lassú tűzön főni a recept elején elkészített paprikakrémet. Közben kóstoljuk meg, hogy nem túl sótlan vagy éppen tolakodó az íze. Ha utóbbit tapasztaljuk, egy kis tejszínnel még lágyíthatunk rajta.
Végül adjuk hozzá a felkockázott paradicsomokat és paprikákat, és 10 perc alatt főzzük össze az egészet.
A tálaláshoz óvatosan fordítsuk ki egy tányérra a pástétomot, amely mellé csurgathatunk majd pár kanál paprikakrémet is.
Hintsük meg a végén friss kaporral, és már kenyérre is kenhetjük, a vendégekkel együtt.
Fotó: Getty images
@sobors.hu