5 tipp, amitől igazán finom lesz a gulyásleves: fontos az alapanyagok minősége
A tartalmas, pirospaprikával fűszerezett, hússal, zöldségekkel és csipetkével gazdagított gulyásleves igazi hungarikum, amit az egész világon ismernek és szeretnek.
Ahány ház, annyi szokás. A palóclevest pörköltnek való hússal szokás készíteni, ilyen a marhanyak, marhalábszár, sertéscomb vagy a sertéslapocka. Vannak azonban olyan receptek, melyek csirke- vagy pulykahúst használnak. A leves fűszerezése is többféle lehet, hagyományosan kömény, babérlevél és fokhagyma alkotja, de ma már népszerű a tárkonyos verzió is. A régi recept szerint a tejfölös habarás kötelező, mégis akadnak olyan változatok, amelyekből kimarad.
A palócleves gazdag fogás, sok hús és zöldség alkotja, szezonjában érdemes friss zöldbabból (vagy sárgából) készíteni. A magyaros leves tipikusan az az étel, mely másnap újramelegítve ugyanolyan finom, mint frissen készítve. Ha két napra terveznéd a menüt, tökéletes választás, persze utána egy kis palacsintára senki nem fog nemet mondani.
Az olajat forrósítsuk fel, majd dobjuk rá a vöröshagymát, és dinszteljük üvegesre. Ezután adjuk hozzá a kockákra vágott sertéshúst, és pirítsuk 8-10 percig. Ezután keverjük hozzá a fokhagymát, fűszerpaprikát, sót, borsot, majd a babérlevelet is, és öntsük fel 1,5 liter vízzel.
Amikor a hús félpuhára főtt, adjuk hozzá a közepes kockákra vágott burgonyát, sárgarépát és a zöldbabot. A levest főzzük puhára, közben kóstoljuk és fűszerezzük, ha szükséges.
A tejfölt liszttel keverjük simára, majd adjunk hozzá a leves forró levéből 2-3 merőkanálnyit, és keverjük simára. Ezután csorgassuk a leveshez, alaposan keverjük össze, 4-5 perc alatt forraljuk egybe.
Az elkészült levest petrezselyemmel megszórva kínáljuk.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors