A legjobb házi lecsó a nagyi receptje szerint - Ezt télen is szívesen eszed majd
Télen is juthat finom házi lecsó az asztalra, ha még mostanában elteszed friss zöldségekből.
Amíg tart az édes, lédús paradicsom szezonja, muszáj befőzni belőle, hogy télen is élvezhesd az ízét, úgyhogy nem árt, ha ismered ezt az alapreceptet. A szószt nem fűszereztük agyon, csak hagyma, cukor, só és bors van benne, azokból is minimális, így kedvedre alakíthatod, készülhet belőle édes paradicsomleves, de bolognai is.
Az a legegyszerűbb, ha a paradicsomot ledarálod, úgy nagy mennyiséget tudsz megcsinálni egyszerre, ráadásul a héj is fennakad a darálón. Ha nincs ilyen konyhai eszközöd, aprítógépben pürésítsd a zöldséget, úgy nem lesz zavaró a héja, ha pedig több időd van, és biztosra akarsz menni, forrázd le a paradicsomot, és húzd le róla.
Mivel nincs a szószban tartósítószer, fontos, hogy dunsztolással tedd el. A forrón betöltött üvegeket szárazon, takarókba bugyolálva is elrakhatod, de a nedves változat a biztos, erről lejjebb, a linkre kattintva olvashatsz bővebben.
A paradicsomokat mossuk meg, vágjuk félbe, vágjuk ki a zöld részt a csumánál. Tegyük őket aprító- vagy turmixgépbe, és pürésítsük le. Ha van darálónk, azon is ledarálhatjuk, az még jobb, mert azon a héja is fennakad.
Készítsük elő a hagymákat, a vöröset vágjuk finomra, a fokhagymát zúzzuk össze. Forrósítsunk olajat egy nagy fazékban, dobjuk rá a hagymákat, dinszteljük őket puhára.
Ha puhák, mehet rá a darált paradicsom, a só, bors, cukor. Alacsony lángon főzzük 3-4 óráig, míg a felére nem redukálódik a mennyisége, időközönként keverjük át.
Ha elkészült a szósz, készítsünk elő három darab 1 literes üveget, nagyjából annyi fog kijönni ennyi paradicsomból. Öntsük bele a szószt az üvegekbe, a tetejükön hagyjunk szabadon 1 centi helyet.
Nedves dunsztban tegyük el a betöltött üvegeket, 40 perc alatt főzzük ki őket.
A befőzött paradicsomszószt száraz, hűvös helyen tároljuk.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu