Ezeket kóstold meg, ha Görögországban nyaralsz: recepttel mutatjuk a kedvenceket
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ha idén nyáron Görögország felé visz az utad, szánj időt az ország gasztronómiájára is, a legegyszerűbb saláta is új értelmet nyer helyi alapanyagokból készítve.
Nemcsak fizikailag lehet az országok között utazni, hanem az ízeken keresztül is, érdemes megkóstolni a különböző nemzetek klasszikus fogásait. Ha Görögországban jársz, rengeteg finomság közül válogathatsz: mi most az ismertebb fogásokat gyűjtöttük össze, amelyeket akár otthon is elkészíthetsz, ha idén már nem utazol, de itt találsz még egy szuper összefoglalót a kevésbé népszerű, de mennyei görög ételekről.
Tzatziki
A tzatzikit senkinek sem kell bemutatni, és bár nagyon egyszerű a receptje, érdemes megkóstolnod, ha Görögországban jársz, az ott kapható krémes joghurt, amely a saláta alapja, semmihez sem fogható. Fokhagymával, kaporral, citromlével és helyi olívaolajjal gazdagítva az egyik legfinomabb görög fogás, amely akár főétel is lehet, ha pitát is kérsz hozzá. Ha pedig most kimarad a görög út, készítsd el házilag, de fontos, hogy minél jobb minőségű joghurttal és olívaolajjal dolgozz.
Görög saláta
A tzatzikihez hasonlóan a görög saláta, vagyis a Horiatiki is olyan étel, amit mindenki ismer, mégis akkor nyer értelmet ez a fogás, ha Görögországban kóstolod meg. A mézédes, lédús paradicsom, a helyi olajbogyóból készült olaj és a krémes feta sajt semmihez sem fogható, és hiába egyszerű a receptje, ízeiben annyira összetett, hogy mindennap szívesen enné az ember.
Dolmades
A töltött szőlőlevelet, vagyis a dolmadest, leggyakrabban előételként kínálják, és általában rizzsel, zöldfűszerekkel - azon belül is mentával és kaporral -, illetve hússal töltik meg. A görögök a szőlő szinte minden részét felhasználják, így a levél sem maradhatott ki a sorból, érdekes megtapasztalni, hogy ilyen finom fogás készülhet belőle. Bár ránézésre hasonlít a mi töltött káposztánkra, inkább hidegen kínálják - próbáld meg otthon is elkészíteni, biztosan sikere lesz.
Souvlaki
A Souvlaki kifejezés a 'souvlao' szóból származik, amely azt jelenti, hogy átszúrni/ráhúzni valamit, tehát magára a nyársra utal, legyen az alapanyag hús, zöldség vagy sajt. Mégis, ha a görög souvlakiról van szó, a nyársra húzott húsdarabokat értik alatta, legyen az disznó, csirke vagy akár vegyesen többféle. A húst egy nagyon egyszerű pácban pihentetik, amely helyi olívaolajból, friss citromléből és oregánóból áll. Házilag sem nehéz elkészíteni, de ha Görögországban jársz, mindenképp kóstold meg helyben is.
Bifteki
Ha már hús, kötelező kipróbálni a görög fasírtot, a biftekit is. A feta sajttal töltött húspogácsa teljesen más, mint a magyar, karakteres, mediterrán fűszerek kapnak helyet benne, legyen az római kömény, fahéj, szerecsendió, menta vagy oregánó. Legtöbbször szabad tűzön sütik, úgy picit füstös és még finomabb lesz, mindenképp kóstold meg, ha van rá lehetőséged, de otthon, sütőben készítve is nagy sikere lesz.
Gyros
Örök vita tárgya, hogy a gyros török vagy görög, de az eredetétől függetlenül ma már mindkét ország a magáénak tudhatja, a legfinomabbakat ezen a két helyen kóstolhatod. Bár itthon is könnyedén és ezer helyen vásárolhatsz gyrost, mindenképp próbáld ki a helyi változatot, ha Görögországban jársz. Ha pedig mégis otthoni körülmények között állnál neki az eredetileg forgó nyárson sütött hús elkészítésének, itt találsz hozzá egy szuper útmutatót.
Muszaka
A görög rakott padlizsán, vagyis a muszaka, viszonylag időigényes étel, ezért sokan nem állnak neki otthon, pedig mindenképp érdemes megkóstolni ezt a tartalmas fogást, ha máshol nem, legalább Görögországban. A muszakában zöldségeket, padlizsánt, paradicsomot, néha krumplit vagy cukkinit rétegeznek darált hússal - leggyakrabban báránnyal -, illetve krémes besamellel, isteni finom lesz a végeredmény.
Spanakopita
A görög pite, a spanakopita spenóttal és feta sajttal töltött rétestészta, sok-sok zöldfűszerrel gazdagítva. Házilag is nagyon egyszerűen készül, de érdemes kipróbálni a helyi változatot is, ugyanis a görög fetának nincsen párja. Ha valaki ódzkodik a spenóttól, az is adjon neki egy esélyt, ahogyan a krémesre sült alapanyagokat körbeöleli a roppanós rétestészta, isteni lesz.
Baklava
A gyroshoz hasonló rejtély övezi a baklavát is, a törökök és a görögök is a hagyományos édességeik között tartják számon, és tény és való, hogy mindkét országban mennyei a mézes desszert. A spanakopitához hasonlóan a baklavának is rétestészta az alapja, amely közé a görög változatban legtöbbször dió és vaj kerül, a tetejét pedig mézes szirup borítja.
Loukoumades
Nem csak a baklavára jellemző a méz, a görög fánkot, a loukoumadest is édes szirup borítja. A fánkgolyó töltelék nélkül, falatnyi darabokban készül, street foodként is népszerű, nyáron is előszeretettel árulják, úgyhogy egész biztosan találkozol majd vele, ha Görögország felé visz az utad. Házilag sem nehéz elkészíteni, itt találsz hozzá egy szuper receptet.
Fotó: Getty Images