Fogyaszt, nem puffaszt, ráadásul 15 perc alatt készen van - Ezért egyél sok vöröslencsét
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A vöröslencse hatalmas népszerűségnek örvend az utóbbi időben, nem véletlenül: ugyanolyan egészséges, mint a többi hüvelyes, viszont áztatás nélkül, negyedórán belül puhára fő.
Sokáig nem próbáltam ki a vöröslencsét, de aztán egyre több receptben találkoztam vele, egyre több helyről hallottam, mennyire egészséges, finom és gyors, úgyhogy beszereztem az első csomagot belőle. Mondanom sem kell, azóta állandó vendég a kamrám polcán, pillanatok alatt tápláló, laktató vacsorát lehet készíteni belőle, a krémektől kezdve a főzeléken át a levesig, minden formában gyakran kerül az asztalunkra.
A vöröslencse titka abban rejlik, hogy hántoláskor megszabadítják a nehezen emészthető héjától, ezért valamennyivel alacsonyabb a rosttartalma, mint a többi hüvelyesnek, viszont könnyebb megemészteni is. Mivel nincs rajta a héja, gyorsabban fő meg, nem kell áztatni.
Az egészséges vöröslencse
Tápanyagokban és vitaminokban gazdag
A többi hüvelyeshez hasonlóan a vöröslencse is gazdag fehérjében, egy csészényiben nagyjából 17.8 gramm fehérje található, amely a napi szükséglet majdnem felét fedezi. Emellett tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal, kiváló vas-, magnézium-, kálium-, kalcium-, foszfor- és cinkforrás, a B-vitamin-csoport számos tagját tartalmazza. Egy csésze vöröslencse 6.6 milligramm vasat tartalmaz, ez fedezi a férfiak napi szükségletének 80, a nőknek pedig 40%-át. Ha sok vasban gazdag ételt fogyasztasz, az energiaszinted is jobb lesz, a vas csökkenti a fáradtságot, segíti a koncentrálást.
Egy tányér vöröslencse akár a napi folsavigényedet is fedezi - a folsav részt vesz a vérképzésben, javítja az anyagcserét is, ráadásul elősegíti egyes vitaminok felszívódását. A vöröslencse magnéziumtartalma is kiemelkedő, amely szinten tartja a vérnyomást, így segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
A vöröslencse olyan esszenciális zsírsavat is tartalmaz, mint az omega-6 zsírsav, illetve antioxidánsokban is gazdag, így egyrészt erősíti az immunrendszert, másrészt sokat tesz a bőr és a haj egészségéért is.
Fogyaszt, jót tesz a bélrendszernek
A vöröslencse lassan felszívódó szénhidrát, így anélkül telít el, hogy hirtelen megdobná a vércukorszintet. Azt azonban érdemes tudni, hogy egy csésze főtt vöröslencsében 3.6 gramm cukor található, így ha nem is jelentős mértékben, de hatással lehet a vércukorszintre. Mivel nincs rajta a héja, könnyű megemészteni, nem puffaszt, nem idéz elő hasi görcsöket.
Fogyókúra idején különösen ajánlott a fogyasztása, rosttartalma miatt eltelít, miközben fehérjében gazdag. Emésztési problémákkal, magas koleszterinnel küzdőknek is érdemes beépíteniük az étrendjükbe, ugyanis hozzájárul az emésztőrendszer egészséges működéséhez, javítja a bélműködést, salaktalanít, a káros anyagokat kitisztítja a bélrendszerből.
A vöröslencse készítése
Hihetetlenül gyorsan, áztatás nélkül készül a vöröslencse, nagyjából 10-20 perc alatt teljesen puha lesz. Készítheted picit roppanósra, ha azt szeretnéd, hogy a szemek egészben maradjanak, de ha továbbfőzöd, pépesebb lesz, könnyen szétfő - ez nem baj, krémek, krémlevesek alapjaként használhatod. A vörös, narancsos színéből veszít a hőkezelés során a lencse, szürkésebb, sötétebb lesz, de az ízén ez mit sem változtat.
A vöröslencsét érdemes különféle fűszerekkel gazdagítani, nagyon jól passzolnak hozzá az indiai fűszerek - készíts belőle dahlt például -, római köménnyel mindenképp próbáld ki, de friss petrezselyemmel vagy korianderrel is isteni. Vegetáriánus és vegán étrendet követők gyakran helyettesítik vele a darált húst, például ebben a chilis babban, magas fehérjetartalma miatt tökéletes húspótló.
Vega chilis bab lencsével
Hozzávalók 8 személyre
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 fej lilahagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál chilipor
- 1 evőkanál római kömény
- 0.5 teáskanál cukor
- 400 gramm kockázott paradicsom (konzerv)
- 400 gramm vörösbab (konzerv)
- 190 gramm vöröslencse
- 1 kis konzerv kukorica
- 2 teáskanál chipotle (konzerv)
- 400 gramm passzírozott paradicsom
- 500 milliliter alaplé
- 1 darab lime
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
A hagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, előbbit vágjuk kockákra, utóbbit reszeljük le. A bab- és a kukoricakonzervről öntsük le a folyadékot, öblítsuk át, csöpögtessük le. Ha használunk chipotle paprikát, vágjuk apró darabokra.
Melegítsünk olívaolajat egy nagy lábasban, majd dobjuk rá a hagymát. Pár percig dinszteljük, míg átlátszó nem lesz. Adjuk hozzá a fokhagymát, a chiliport, a köményt, a cukrot, sózzuk, borsozzuk, további 1 percig dinszteljük. Keverjük bele a kockázott paradicsomot, a chipotlét, a babot, a kukoricát és a lencsét, majd az egészet öntsük fel a passzírozott paradicsommal és az alaplével. Fedjük le a lábast, vegyük feljebb a lángot alatta, majd forrásig melegítsük.
Ha forr, vegyük lejjebb a lángot, gyöngyözve főzzük 8-10 percig, míg a lencse puha nem lesz, időközönként keverjük meg. Ha túl sűrűnek ítéljük meg, alaplével hígíthatjuk.
Keverjük bele a lime facsart levét, sózzuk, borsozzuk, ha szükséges. Melegen kínáljuk.
Fotók: Getty Images