Tápláló, rost- és energiadús a zabpehely: így használhatod fel
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A zabpehely felhasználása rendkívül izgalmas, számos finomságba kerülhet, lehet az sütemény, müzli, kenyér, fasírt, és még levesben is elfér.
A zabpehely rendszeres fogyasztása jótékony hatással van a szervezetre, ezért érdemes beépíteni a mindennapi étrendbe.
Mi mindenre jó?
A zabpehely rengeteg ásványi anyagot, vitaminokat és antioxidánsokat tartalmaz. A gabona rostban, fehérjében gazdag, és vasforrásnak is kiváló. A glikémiás indexe alacsony, a felszívódás lassan történik, ezért sokáig teltségérzetet biztost, így diéta idején is ajánlott a fogyasztása. A zabpehely prebiotikumot is tartalmaz, ami jó hatással van a bélproblémákra. Mivel rostgazdag, ezért könnyen emészthető, jót tesz az anyagcserének.
A zabpelyhet érdemes alacsony zsírtartalmú étrenddel kombinálni, így a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását csökkentheted vele. A gabona remek szénhidrátforrás, növeli a teljesítményt, ezért sportolás előtt kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
A zab gyulladáscsökkentő, külsőleg is lehet alkalmazni borogatás formájában. A kozmetikai ipar is előszeretettel használja a finomra őrölt zabot, bőrvédő és -ápoló, az ekcéma tüneteit enyhíti, csillapítja a viszketést.
Zabliszt
A boltok polcain zabpehelyliszt és zabliszt is található. A két alapanyag nem ugyanaz! A zabpehelyliszt gőzölt és kilapított zabpelyhek őrleménye, a zabliszt nyers zab őrlésével előállított termék. Utóbbi érdeme, hogy valamivel kevesebb kalóriát, szénhidrátot és zsírt tartalmaz.
Felhasználása
A leggyakrabban a reggeli müzlibe, kásába vagy turmixba kerül a gabona. Ha te is így szoktad fogyasztani, ezen a jó szokásodon ne változtass, de más finomságokba csempészve is kipróbálhatod. Például a reggeli rántottába keverve is nagyon finom.
A rostgazdag alapanyag sűrítésre is alkalmas, így hagyományos rántás vagy habarás is készülhet zabpehellyel. A levesek és főzelékek így sokkal egészségesebbek lesznek, és rosttartalmuk is nő az alapanyagnak köszönhetően.
A zabpehely panírozásra is alkalmas, zöldségek és húsok bundáját dobhatod fel vele. A frissensültek sokkal ropogósabbak lesznek a zabpehelytől. A gabonából szokás kenyeret, kekszet és süteményt is készíteni, de akár még a fasírt masszájába is kerülhet belőle.
Kedvenc zabpelyhes receptjeink:
Vörös áfonyás-narancsos zabkeksz
Citromos-gyömbéres energiagolyó
Teljes kiőrlésű zabpelyhes kenyér
Fotó: Getty Images