Balzsamecettel karamellizált sült hagyma: fenséges köret húsok mellé
A sütőben teljesen átalakulnak a zöldségek, a hagyma elveszti az erejét, inkább édeskés lesz, főként, ha ezzel a mázzal készíted.
Az igazán sűrű és finom hagymaleves titka a rászánt időben rejlik, ugyanis a hagymát egészen krémesre kell sütni, karamellizálni, míg a színe halványbarna nem lesz, az íze édeskés, az állaga pedig szinte már pépes. Minden más lépés csak ez után következhet.
Ez a hagymaleves annyiban is különleges, hogy az őszre való tekintettel gombával egészült ki a receptje, méghozzá előzetesen kakukkfűvel kevert, pirított gombával. Ezenkívül is van még egy kulcsfontosságú hozzávaló, méghozzá a bor. Ebből viszonylag sok kerül a lébe, de ahogy redukálódik, nem lesz alkoholos, inkább csak karaktert és pluszízt ad neki.
Egy valódi ízbomba lesz a kész leves, ahogy összeérnek, összefőnek az ízek, érdemes kipróbálni!
A gombát tisztítsuk meg, vágjuk szeletekre. A hagymákat pucoljuk meg, a fehéret felezzük el, majd vágjuk hajszálvékony szeletekre. A fokhagymát vágjuk vékony karikákra.
Tegyünk 2 evőkanál vajat egy lábasba, majd dobjuk rá a szeletekre vágott gombát és a kakukkfüvet. Közepes lángon pirítsuk kb. 10 percig, míg a kiengedett folyadék elpárolog alóla és picit megpirul, majd szedjük egy tányérra.
Közben egy másik lábasban olvasszuk meg a maradék vajat, majd dobjuk rá a hagymát, a fokhagymát és a cukrot. Addig dinszteljük a hagymákat, míg egészen karamellás árnyalatot és ízt nem kapnak, kb. 25-30 percig. Ekkor öntsük fel a borral, majd 5-10 percig főzzük, míg a bor nagy része elpárolog.
Szórjuk a hagymára a lisztet, keverjük el, majd öntsük fel az alaplével. Sózzuk, borsozzuk, keverjük bele a gombát. Várjuk meg, míg forrásnak indul, majd fedő alatt, alacsony lángon főzzük 40-45 percig.
Közben készítsünk mellé sajtos pirítóst: a kenyérszeleteket kenjük meg vajjal, szórjuk meg reszelt sajttal, majd 200 fokos sütőben süssük 6-8 percig, míg megpirul a sajt.
A levest a sajtos melegszendviccsel kínáljuk.
Fotó: Sági-Kühn Zsófia/Sóbors