Húsmentes hétfő - mindent bele a fazékba olasz módra: a minestrone leves!
Az eredeti mindestrone nem tűri a szorongást: használd, ami van!

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Most aztán tényleg itt a bőség ideje! Egy hét után hazaértünk a nyaralásból, és azt látom, hogy minden van a kertben. Szorgalmasan terem az összes zöldség, piroslik a paradicsom, a padlizsánok versenyt nőnek, az uborkák cukin lógnak az indákon, bármerre nézek, mindenhol van valami finomság. Jesszusom, mit fogok én ennyi zöldséggel csinálni?

Szerencsére egy barátom anyukájától megtanultam a bölcsességet: "Kislányom, a vantól nem kell félni!". Úgyhogy széles vigyorra húztam a számat, és megegyeztem magammal, hogy eljött a minestrone leves ideje. A valóság persze az, hogy a minestrone levesnek mindig itt van az ideje: télen melegít, nyáron hűsít, mivel hűtőhidegen is isteni finom.

Ráadásul mindig az kerül bele, ami éppen van. Átnéztem tucatnyi receptet, mert én bár laza vagyok, de itt azért mégiscsak mondanom kell valamit, szóval azt szűrtem le, hogy kötelező kellék a hagyma, a fokhagyma, a répa, a szárzeller, a káposzta és természetesen a finom, napérlelte paradicsom, ezeken kívül pedig mehet bele minden más zöldség, ami éppen van. Hozzá tészta, a tetejére pedig a jó marék parmezán, és már kész is a minestrone leves.

Lazíts és élvezd!

Mint általában a sok hozzávalós ételekből, ebből sem lehet keveset főzni, de nem is érdemes: egy nagy fazék sűrű, tésztás leves napokig jól tartja az embert, más már nem is igen kell hozzá ebben a nagy melegben. Az arányok és a mennyiségek természetesen egyáltalán nincsenek kőbe vésve, vegyétek ti is úgy: tájékoztatásnak, és szórjatok bele bátran a fazékba bármit, amit beleillőnek találtok, babot, zöldbabot, borsót, kukoricát, cukkinit, meg amihez kedvetek van. Mert van még egy népi bölcsesség: a főzés szabad alkotás. A minestrone főzés pedig főleg az.

Fotó: Shutterstock

Minestrone leves

minestrone

Hozzávalók 6 adaghoz

  • 0.5 deciliter olívaolaj
  • 1 fej hagyma
  • 10 darab paradicsom
  • 3 darab sárgarépa
  • 3 darab szárzeller
  • 1 darab póréhagyma
  • 30 dekagramm kelkáposzta vagy fehér káposzta
  • 5 gerezd fokhagyma
  • ízlés szerint cukkini, zödbab, borsó, babkonzerv, fehérrépa, stb. zöldségek
  • 1.5 liter alaplé vagy víz
  • 1 ízlés szerint só, bors
  • 1 ízlés szerint rozmaring, bazsalikom, oregánó
  • 10 dekagramm parmezán
  • 10 dekagramm durumtészta, pl. spagetti apróra tördelve, de lehet más aprótészta is
Recept idők

Elkészítés:

Első lépésként összeszedjük a zöldségeket, amiket a levesbe szeretnénk tenni, és gondolatban hozzámérjük a nettó súlyukat a fazék méretéhez.

Most belekalkuláljuk, hogy még a tésztának is bele kell férnie a fazékba, ami főzés közben alaposan megduzzad.

Ha elégedettek vagyunk a mennyiséggel és az arányokkal, akkor elkezdjük megtisztítani a zöldségeket. A hagymával kezdjük, majd a keményebb zöldségekkel folytatjuk, mint a répa.

Ha van robotgépünk, akkor jók vagyunk, a durva reszelő részén toljuk át az összes zöldséget (kivéve a hagymát). Ha nincs, akkor nekiállunk mindent kis kockákra vágni. A végére bele fogunk jönni.

Olajat hevítünk, és megdinszteljük rajta a hagymát. Ezután rádobjuk a répát, kevergetjük, majd jöhet a többi zöldség, nagyjából abban a sorrendben, amilyen gyorsan főnek. A kemények előbb, a puhák később. Kevergetjük az olajon, ettől isteni ízt kapnak.

Hozzáadjuk a paradicsomot is, majd felöntjük vízzel vagy alaplével. Véleményem szerint ennyi zöldségnél már nem nagyon van jelentősége, hogy melyikkel. Hozzáadjuk a fűszereket.

Hagyjuk főni, amíg majdnem puhák lesznek a zöldségek. Ekkor beledobjuk az apróra tördelt spagettit, vagy más aprótésztát. Durumot, nem a magyar nyolctojásost.

Amikor a tészta is megfőtt, el is készült a levesünk. Tálaláskor megszórjuk reszelt parmezánnal. A következő étkezésnél nem muszáj melegíteni, a melegben hűtőhidegen különösen jól esik a minestrone leves.
Ezt is szeretjük