Omlós marhahús krémes, tejszínes gombaszószban: így készül a Steak Diane
A tejszínes szósz selymes és isteni finom, a steak puha és omlós, a pirított gomba pedig felteszi az i-re a pontot.
Ha definiálnom kellene, hogy a flank steak, mint hús, mi fán terem, azt mondanám, hogy a marha hasaljának az a része, amely egy szálas szerkezetű, merészebb ízvilágú húst takar. Szerkezete miatt érdemes egyben sütni, és mint minden steak, akkor jó, ha legalább 2 ujjnyi vastag. Használható levesekhez és pörköltbe is, de az igazi ízét steakként fogja kiadni.
Társaihoz képest olcsóbban beszerezhető, és se nem zsíros, se nem inas, így könnyű vele dolgozni. Az elkészítése pedig, más steakekhez hasonlóan, mindössze néhány percet vesz igénybe, és bátran állíthatom, hogy az alábbi instrukciók mentén haladva szinte elronthatatlan steak készíthető belőle.
A fűszerezéséhez sokan használnak vajat, olajat, rozmaringágat és fokhagymát is, de bizton állíthatom, hogy a klasszikus sütése natúr, pőre valójában az igazi.
A steaksütés előtt ne sózzuk be a húst, mert ennek következtében a hús sütés közben elveszíti a szaftosságát. Utólag természetesen már bátran meghinthetjük durva szemű sóval.
Köretként általában steakburgonyát szoktak mellé kínálni, de az a tapasztalat, hogy egy igazán szaftos és mennyei steak önmagában is megállja a helyét, mindenféle köret nélkül. Ugyanakkor érdemes mellé valamilyen mártást készíteni, ami akár gombamártás, akár egy krémes zöldbors-mártás is lehet.
A húst sütés előtt 2 órával ki kell venni a hűtőből, és szobahőmérsékleten pihentetni. A sütéshez elengedhetetlen, hogy rendelkezzünk egy húshőmérővel is.
Ha kivettük a húsokat a csomagolásból, frissen őrölt borssal alaposan fűszerezzük be minden oldalukat. Ebben a borskéregben pihentessük 2 órán át.
Amint letelik a 2 óra, vegyünk elő egy nagy és széles serpenyőt, majd forrósítsunk fel benne 2 evőkanál olívaolajat.
Amikor már alaposan felforrósodott az olaj, a hússzeleteket oldalanként 1,5 percig süssük. Amikor már mindkét oldala megkapta a maga 1,5 percét, jöhet a húshőmérő. Szúrjuk bele a hőmérőt a húsba, és folyamatosan monitorozzuk a maghőmérsékletét.
A kívánt steak elnyeréséhez az alábbi hőfokokat tudjuk iránymutatásként adni: marhahús esetében a „rare” állapothoz 52 °C az ideális maghőmérséklet. Ha „medium rare”-re szeretnénk, akkor az 55-60 °C-ot kell belőni. A „medium” fokozathoz a 60-65 °C, a „medium well”-hez a 65-69, míg a jól átsült, „well-done” fokozathoz a 70-72 °C javasolt. Aki pedig ennél is tovább süti, annak a séfek általában gratulálni szoktak a „cipőtalp” fokozat eléréséhez.
Visszatérve a sütéshez, én medium rare-en szeretem, tehát 55-60 °C közötti maghőmérsékletre lövöm be. Ekkor a steak még nem sül át jól, a belseje rózsaszínes marad, ugyanakkor rendkívül szaftos. Ez időben kb. 1-1 perc oldalanként, de ez persze függ attól is, hogy a steak mennyire vastag. Ha 2 ujjnyinál vastagabb, akkor érdemes további 30-30 másodperccel megemelni a sütési időt.
Ha a steak elkészült, forrón tányérra szedjük, majd ízlés szerint egyben vagy szeletelve tálaljuk.
Díszítítésként hintsük meg durva szemű sóval és/vagy rózsaborssal, ami tökéletesen passzol a marhahúshoz.
Fotók forrása: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors
Olvasd el ezt is!