Vegán töltött káposzta: hús nélkül is fenséges az ünnepi fogás

6
Nyomtatás
Vegan-toltott-kaposzta
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Készülj ezzel a különleges töltött káposztával a húsmentes karácsonyra. A magyaros ízek garantáltak!

A töltött káposzta gyerekkorom óta a nagybetűs karácsonyi étel, és nem tudnám nélküle elképzelni az ünnepet. Amikor azonban a klasszikus húsos változat már nem volt opció, heves kísérletezésbe fogtam, hogy összehozzam a családi recept méltó vegán utódját, és bátran kijelenthetem: végre sikerült.

Az egyébként finom, de nem épp az igazi tofus, gombás vagy lencsés kombinációk után találtam rá a búzasikérre, azaz a szejtán vagy búzahús fő összetevőjére. Ez egy liszthez hasonló apró szemű őrlemény, amelyet szintén a búzaszemekből nyernek ki, a liszttel ellentétben azonban szinte kizárólag búzafehérjét tartalmaz, szénhidrátot csak minimális mennyiségben.

A belőle készülő töltelék állagra nagyon hasonlít a húsosra, az ízekről pedig a klasszikus magyaros fűszerek, a pirospaprika, a kapor és a csombor gondoskodnak, egy kevés füstölt tofu pedig kellemes füstös ízt ad az ételnek. Ez egy friss káposztából, paradicsomosan készülő változat, így ha ízlett, jegyezd meg a receptjét, mert nemcsak a téli időszakban, hanem akár más nevezetesebb ünnepre is elkészítheted.

Vegán töltött káposzta

Vegan-toltott-kaposzta-c

Hozzávalók 30 darabhoz

A töltelékhez:

  • 1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma apróra vágva
  • 1 csokor friss kapor apróra vágva
  • 1 ek pirospaprika
  • 1.5 tk
  • 0.5 tk bors
  • 2 ek szójaszósz
  • 20 g szárított erdei gomba (tinóru vagy vargánya)
  • 150 ml száraz vörösbor
  • 150 ml zöldségalaplé
  • 250 g búzasikér
  • 200 g füstölt tofu
  • 100 g hosszú szemű rizs

Az összeállításhoz:

  • 1 nagy fej káposzta (kb. 3 kg)
  • 700 ml paradicsomlé
  • 1 ek cukor
  • 1 nagy csokor szárított csombor (borsikafű, esetleg kakukkfű)
Recept idők

Elkészítés:

Először a káposztát készítsük elő. Ehhez egy nagy, legalább 5 literes lábosban forraljunk annyi vizet, hogy az a káposztát ellepje, adjunk hozzá 1 evőkanál sót és 1 evőkanál ecetet (ez segít abban, hogy a levelek nehezebben repedjenek szét, amikor megtöltjük a töltelékkel), egy éles késsel vágjuk ki a káposzta torzsáját, és helyezzük a forró vízbe. A hőfokot vegyük alacsonyra, és hagyjuk, hogy a káposzta kissé megpuhuljon. Közben folyamatosan szedjük le a külső megpuhult leveleket: akkor vannak készen, ha már kissé áttetszőek, de még roppanósak. A káposzta mérete miatt a teljes folyamat kb 20-30 percet vesz igénybe, és fontos, hogy szánjunk rá elegendő időt, mert ha a levelek nem puhulnak meg eléggé, akkor nem tudunk belőlük szabályos gombócokat formázni. 

Ha ezzel elkészültünk, a leveleket szedjük egy nagyobb tálba, és tegyük félre. A rizst áztassuk be 10-15 percre, majd szűrjük le, és tegyük félre. 

A töltelékhez a tofun, a búzasikéren és rizsen kívül pakoljunk minden alapanyagot egy késes aprítóba, és dolgozzuk pürés állagúra. Morzsoljuk bele a tofut, mérjük hozzá a búzasikért, és közepes sebességen dagasszuk a keveréket legalább 10 percig. Ez lényeges pontja a szejtánkészítésnek, és ne próbáljuk lerövidíteni az időt, különben puha, szivacsos golyókat kapunk a végén. Erre a célra használható robotgép hiányában a hagyományos módszerrel, kézzel is dagaszthatjuk a masszát. Ebben az esetben viszont hosszabb idővel számoljunk, legalább 12-13 perccel.

Adjuk hozzá a rizst, és gyúrjuk a masszához. Szaggassunk belőle kisebb evőkanálnyi adagokat, és töltsük az előkészített káposztalevelekbe. Ehhez a külső, nagyobb leveleket hosszában vágjuk félbe, a közepén végigfutó részt pedig vágjuk ki a könnyebb formálhatóságért. A kisebb levelekről szintén vágjuk le a megvastagodott részeket. Fontos, hogy ne pakoljunk túl sok tölteléket egy levélbe, mert a hússal ellentétben főzés közben akár a duplájára is nőhet a térfogata.

A fel nem használt levelekből 3-4 nagyobb darabot helyezzünk egy nagy, legalább 5 literes edény aljára, adjuk hozzá a szárított csombort (akár egyben az egész csokrot), és 2-3 rétegben rendezzük rá a töltelékeket. Ha még ezután is maradt néhány levél, tekerjük fel szorosan, és vágjunk belőlük hosszú, vékony csíkokat. Ezeket szórjuk a legfelső réteg tetejére, öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen ellepi a káposztákat (előtte keverjünk el benne 1,5-2 teáskanálnyi sót), fedjük le, és forraljuk fel.

Forrástól számítva 1 órát rotyogtassuk alacsony hőfokon. Közben keverjük el a cukrot a paradicsomlében, és ha a káposztalevelek és a töltelék is majdnem készen van, öntsük fel vele. Hagyjuk főni további fél órát, majd vegyük le a tűzről, és fogyasztás előtt hagyjuk még fél órát állni. Még melegen fogyasszuk, a maradékot pedig hűtőben tároljuk. Ha pedig nagyobb adag készült, akkor egy részét fagyasztóba is tehetjük, mivel jól bírja a fagyasztást.

Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon