Zab, köles és még 5 egészséges gabona: köret, levesbetét és fasírt is készülhet belőlük
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A kukorica, rizs és a búza a legismertebb gabonák, pedig a paletta igen színes, változatos és egészséges fajták várnak felfedezésre.
Az egészséges táplálkozás szempontjából fontos, hogy a teljes kiőrlésű gabonák részesei legyenek az étrendünknek.
A teljes kiőrlésű gabonák több vitaminban, ásványi anyagban, rostban és egyéb értékekben bővelkednek, melyek jó hatással vannak a szervezetre. A választék széles, mégis sokan félnek a felfedezésüktől. Ha neked is fontos az egészséges, változatos táplálkozás, akkor nyiss a szokatlanabb alapanyagok felé. A család is örülni fog neki, ha a megszokott rizs helyett bulgur vagy hajdina kerül az asztalra, melyekből ízletes finomságokat lehet készíteni.
Zab
A zab kiváló rostforrás, vitaminok, ásványi anyagok és fehérje is található benne. Rosttartalma miatt könnyen emészthető, gyors a felszívódása, és energiával is ellátja a szervezetet, ezért sportolóknak is ajánlott a fogyasztása. A gabona csökkenti a koleszterinszintet, érvédő hatású és a savakat is megköti a szervezetben.
A konyhában sokoldalúan felhasználható alapanyag, kiváló reggeli készíthető belőle joghurttal, tejjel vagy kefirrel felöntve. Levesek és főzelékek sűrítésére is remek választás, és még kenyér, sütemény és fasírt is süthető belőle.
Köles
A köles ősgabona, bővelkedik rostban, vasban és magnéziumban, könnyen emészthető és gluténérzékenyek számára is megengedett. Fogyasztható magában és más gabonákkal is érdemes keverni. A felhasználása nagyon változatos, reggelire omlett formájában, ebédre kiadós egytálételként és fasírtként kínálható, és desszertek alkotásánál is ki lehet próbálni.
Hajdina
A hajdina nagyon egészséges, bővelkedik vasban és magnéziumban. A fekete búzának is nevezett gabona könnyen emészthető, tisztítja a bélrendszert. Az egészséges hajdina fehérjében gazdag, kiváló húspótló, a vegetáriánus étrendben ott a helye. Lisztes magja miatt a búzához hasonló, kása, kenyér és palacsinta is készíthető belőle.
Quinoa
A quinoa Dél-Amerikából származik, az inkák fő tápláléka volt. A gabona bővelkedik fehérjében, magnéziumban, vasban, B- és E-vitamint is tartalmaz. A gabona gluténmentes, könnyen emészthető. Elkészítése a rizshez hasonlóan történik, dupla mennyiségű vízben kell puhára főzni, így egészséges köretként fogyasztható. A gabona kenyérsütésre is alkalmas, sütemény vagy fasírt is készülhet belőle. Használat előtt mindig meg kell mosni, hogy a felületén lévő keserű anyagtól megszabadulj.
Rozs
Az egészséges gabona rendszeres fogyasztásával megelőzhető a székrekedés, ugyanis támogatja a bél működését, köszönhetően a rosttartalmának. A rozsban számos ásványi anyag megtalálható, magnézium, cink, vas és kalcium is. Vitaminok közül B1- és B3-vitaminban bővelkedik, diétás étrendbe is beilleszthető. Természetgyógyászok szerint a rozs energia- és izomtónus-növelő. A rozsból főleg különböző pékárukat szokás készíteni, kenyeret és zsemlét.
Bulgur
A bulgurt török rizsnek is szokták nevezni, leginkább a közel-keleti és a török konyhában használják. A gabona rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban is bővelkedik. Érdemei közé sorolandó, hogy támogatja az idegrendszer megfelelő működését, jó hatással van az agyra, javítja a memóriát. A bulgur különleges gabona, sokféle finomság készülhet belőle, keverhető salátába, köretként olyan magyar fogásokkal is nagyszerű, mint a lecsó vagy a gombapörkölt.
Cirok
A különleges gabona nagyon népszerű a trópusokon és a déli féltekén. A cirok gluténmentes, magas a rosttartalma, E-vitaminban, vasban és magnéziumban is bővelkedik. Levesek, főzelékek és szószok sűrítésére érdemes használni. Kenyér és sütemények is készíthetők belőle, érdemes más gabonákkal keverve kipróbálni.
Fotó: cover: Getty Images, belső: Getty Images