Krémes kesusajt kevés hozzávalóból: fermentálással készül a sajtpótló
Egy szeletelhető és kenhető növényi sajtot mutatunk, ami néhány hozzávalóból, egyszerűen elkészíthető. Sajtimádók sem fognak benne csalódni!
A fermentálás egy ősi tartósítási eljárás, amely spontán módon történik a zöldség saját baktériumainak segítségével. A savanyításhoz nem lesz szükséged ecetre, csak sóoldatra, majd pár napnyi türelemre. A fermentálás során keletkező probiotikumok segítik az emésztést, helyreállítják a bélflórát, így nagyon egészséges savanyúságot tehetsz az asztalra ezzel a módszerrel.
Szinte bármilyen zöldséget fermentálhatsz, érdemes kipróbálni a káposztát, répát, de a karfiol is nagy kedvenc lesz. Fontos, hogy a fermentáláshoz klórmentes vízre és jódmentes, finomítatlan sóra van szükség. Utóbbiból a tengeri a legjobb választás.
Bár minden fűszer nélkül is tökéletes lesz a fermentált zöldség, nyugodtan tehetsz a sóoldatba egész borsot, babérlevelet, fokhagymát, chilit ízlés szerint.
Sterilizáljunk egy 1,5 literes vagy két 8 decis befőttesüveget.
A vizet forraljuk fel, majd hűtsük vissza, így klórmentes lesz.
A sót keverjük el a vízben, míg fel nem oldódik benne teljesen.
A fokhagymagerezdeket pucoljuk meg, vágjuk félbe, osszuk szét az üvegek között. Ha használunk, a chilit vágjuk karikákra, szintén tegyük az üvegekbe.
A karfiolt mossuk meg, szedjük rózsáira, egészen kicsikre, majd osszuk szét az üvegek között. Öntsük fel a sós vízzel az üvegeket, ha nem elég a lé, felforralt és lehűtött vízzel pótoljuk. Ha a karfiol a víz felszínére úszik, egy pohár vagy más súly segítségével nyomjuk a víz alá. Az üvegeket zárjuk le légmentesen.
Tegyük 20 fok körüli helyre, majd hagyjuk erjedni 3-5 napig. Az üvegek alá tegyünk egy tálcát, mert szivároghat némi folyadék. Kóstoljuk meg, ha késznek ítéljük, tegyük hűtőbe, de ha szükséges, hagyjuk még pár napot.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu