Isteni savanyú káposzta házilag: egyszerűen készül a vitaminbomba savanyúság
Alig lesz vele dolgod, mégis isteni házi savanyú káposztát kapsz végeredményül, szinte magától készül el, csak légy türelemmel.
A koktélparadicsom remek csemege, pompás saláták készülhetnek belőle, és még savanyítani is lehet. A házi savanyított koktélparadicsom készülhet fokhagymával, szemes borssal, bazsalikommal, zellerrel és kaporral. Mi most friss kaporral és fokhagymával tettük izgalmassá, így remek kísérője lehet húsos fogásoknak, ráadásul sokáig eláll sötét, hűvös helyen tárolva.
Az üvegbe zárt finomságokat dunsztolással lehet tartósítani, legyen az száraz vagy nedves, így állnak el sokáig. A száraz dunszt kedveltebb, mivel egyszerűbb: a lekvárokat vagy befőtteket még melegen töltsd az üvegbe, majd betakargatva, magas hőmérsékleten tartsd napokig, így kell kihűlniük.
Nyers befőttek és savanyúságok készítésénél a nedves dunsztot szokás alkalmazni, ez egy kicsit bonyolultabb. Ebben az esetben az eltenni kívánt üvegeket lábasban, vízben főzd forrás után 15-20 percig, majd ebben a lében hűtsd ki, utána mehet a kamra polcára. A nedves dunszt alkalmazásánál a fazekat béleld ki konyharuhával, újságpapírral vagy ráccsal, hogy az üveg ne érintkezzen a lábas aljával, így nem fog megrepedni.
Ha erre nincs lehetőséged, akkor sütőben is végezheted a dunsztolást: a betöltött üvegeket helyezd magas falú tepsibe úgy, hogy az üvegek ne érjenek egymáshoz. Ezután önts annyi hideg vizet bele, hogy az üvegek háromnegyedéig érjen. A tepsit told hideg sütőbe, majd 100-120 fokon kezdd el melegíteni, és forrás után hagyd még benne 15-20 percet. Utána hagyd kihűlni, majd mehet a kamra polcára.
A paradicsomokat alaposan mossuk meg, majd töröljük szárazra. Ezután pakoljuk steril üvegbe a megtisztított fokhagymagerezdekkel és a kaporral együtt.
A borecetet a sóval, cukorral és a szemes borssal forraljuk fel, majd a forró lét öntsük a paradicsomokra úgy, hogy teljesen ellepje. Ezután az üvegekre a tetejüket is zárjuk rá.
Az üvegeket állítsuk egy nagy, kibélelt fazékba és engedjük fel annyi vízzel, hogy legalább kétujjnyira ellepje, és alacsony láng felett, forrástól számítva 15-20 percig hagyjuk főni.
A fazék vízben hagyjuk kihűlni a paradicsomokat, utána mehetnek a kamrába.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu